Microsoft identifikovao više od 40 žrtava SolarWinds napada
Vesti, 21.12.2020, 11:30 AM

Microsoft je objavio da su se hakeri infiltirali u mreže 40 njegovih klijenata posle SolarWinds napada, nakon što su žrtve instalirale backoorovane verzije IT platforme za monitoring Orion.
Prošlog vikenda, FireEye je otkrio da je grupa državnih hakera (praćenih pod nazivima UNC2452 ili Dark Halo) hakovala kompaniju SolarWinds i iskoristila njihov mehanizam automatskog ažuriranja za postavljanje backdoora na sisteme klijenata.
Backdoor, koji se prati pod nazivima Solarigate (Microsoft) ili Sunburst (FireEye), instaliran je na mrežama oko 18000 kupaca SolarWindsa.
APT grupa koja stoji iza ove kampanje, za koju se sumnja da je ruska grupa APT29 (poznata i pod nazivom Cozy Bear), bila je prisutna u mrežama hakovanih kompanija tokom dužeg vremenskog perioda.
Predsednik Microsofta Bred Smit je rekao da su, nakon što su maliciozne nadogradnje Oriona instalirane na sistemima hiljada kupaca SolarWindsa, hakeri mogli da biraju ciljeve od interesa među kompromitovanim organizacijama.
Do sada je, na osnovu informacija prikupljenih tokom istrage koja još uvek traje, Microsoft obavestio preko 40 organizacija koje su „kompromitovane dodatnim i sofisticiranim merama“.
80% identifikovanih žrtava nalazi se u Sjedinjenim Državama, a ostatak u sedam drugih zemalja - Kanadi, Meksiku, Belgiji, Španiji, Velikoj Britaniji, Izraelu i UAE.
Inicijalna lista Microsoftovih kupaca hakovanih u ovoj špijunskoj kampanji koja još uvek traje, uključuje širok spektar organizacija, od kojih su 44% IT kompanije i 18% državne agencije.
Ono što je sigurno je da će „broj žrtava rasti“.
„Ovo nije obična špijunaža, čak ni za digitalno doba“, rekao je Smit. „Umesto toga, ona predstavlja čin nepromišljenosti koji je stvorio ozbiljnu tehnološku ranjivost za Sjedinjene Države i svet.”
„Zapravo, ovo nije samo napad na određene ciljeve, već na pouzdanost važne svetske infrastrukture da bi obaveštajna agencija jedne države stekla prednost.”
FBI, CISA (Agencija za bezbednost i infrastrukturu) i ODNI (Kancelarija dikretora nacionalnih obaveštajnih službi) takođe su u zajedničkoj izjavi zvanično potvrdili hakovanje više američkih vladinih mreža.
Do sada potvrđene žrtve ovih napada su FireEye, Microsoft, američki Trezor, američka Nacionalna uprava za telekomunikacije i informacije Ministarstva trgovine (NTIA), američko Ministarstvo za unutrašnju bezbednost, američko Ministarstvo trgovine, američki Stejt department, Nacionalni institut zdravlja Ministarstva zdravlja SAD (NIH), Nacionalna uprave za nuklearnu bezbednost (NNSA) i Ministarstvo energetike SAD (DOE).
Na spisku SolarWindsa na kome je 300000 kupaca, nalazi se i 425 najvećih američkih kompanija, svih deset najvećih američkih telekomunikacionih kompanija i američke državne agencije, uključujući američku vojsku, Pentagon, Ministarstvo pravde, Stejt department, NASA, NSA, Poštansku službu, Nacionalnu agenciju za okeane i atmosferu i Kancelariju predsednika Sjedinjenih Država, a za neke od pobrojanih organizacija je već potvrđeno da su hakovane.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade