Microsoft izbegao tužbu zbog Windows Defendera

Vesti, 27.04.2017, 10:00 AM

Microsoft izbegao tužbu zbog Windows Defendera

Proizvođač antivirusa kompanija Kaspersky Lab neće podneti tužbu protiv Microsofta zbog prakse kompanije u vezi njenog antivirusa na Windowsu 10, jer je Microsoft rešio brojne probleme koji bi bili predmet tužbe, rekao je osnivač i izvršni direktor kompanije Jevgenij Kasperski, a prenosi Rojters.

U tekstu koji je objavio na svom blogu u novembru prošle godine, Kasperski je optužio Microsoft da zloupotrebljava svoju dominantnu poziciju na tržištu softvera da bi obezbedio povlašćenu poziciju svom antivirusnom rešenju Windows Defender na Windowsu 10, jer je Microsoft sugerisao korisnicima da su izloženi rizicima zbog toga što su antivirusi drugih proizvođača uklanjani prilikom nadogradnje na novi operativni sistem.

Kasperski je tada Microsoftovo ponašanje nazvao uvredljivim, opisujući kako se Windows Defender automatski uključuje na Windowsu u periodu pre isteka licence za antiviruse drugih proizvođača.

"Taj period je od ključnog značaja jer u tom peridou značajan broj korisnika traži produženje licence za svoj sigurnosni softver. I ako korisnik zaboravi da obnovi licencu, Microsoft deaktivira postojeći antivirus, i uključuje Defender", rekao je tada Kasperski.

Microsoft je izvršio izmene u vezi ovih primedbi. Kompanija je navodno kontaktirala Kaspersky Lab, pa su dve kompanije zajedno radile na poboljšanjima koja su već primenjena.

Direktor ruske kompanije je rekao da je Microsoft izvršio neke promene, i da ako se proizvođač Windowsa saglasi sa svim njihovim zahtevima, Kaspersky Lab će odustati od tužbe.

Kasperski kaže da tužba zbog zloupotrebe monopolske pozicije nije podneta Evropskoj komisiji. Ipak, on je krajem prošle godine rekao da su nadležne evropske i ruske institucije obaveštene o ovome.

"Mi smo doneli odluku da se obratimo zvaničnim organima u različitim zemljama, uključujući i EU i Rusiju, sa zahtevom da se Microsoft obaveže da prekine sa kršenjem antimonopolskih zakona i da otkloni posledice kršenja tih zakona", rekao je Kasperski prošle godine.

Microsoft se nije oglasio povodom ovoga, a Evropska komisija je odbila da potvrdi da li je primila ikakvu tužbu u vezi ovog problema.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Privatni režim nije bio privatan: Firefox i Tor omogućavali praćenje korisnika

Privatni režim nije bio privatan: Firefox i Tor omogućavali praćenje korisnika

Bezbednosni istraživači iz Fingerprinta otkrili su ranjivost u Firefox-u i pregledačima baziranim na njemu, uključujući Tor Browser, koja omoguć... Dalje

StealTok: lažne TikTok ekstenzije špijuniraju više od 130.000 korisnika

StealTok: lažne TikTok ekstenzije špijuniraju više od 130.000 korisnika

Više od 130.000 korisnika izloženo je riziku zbog lažnih TikTok downloader ekstenzija za Google Chrome i Microsoft Edge, koje prikupljaju osetljive... Dalje

108 Chrome ekstenzija krade podatke korisnika

108 Chrome ekstenzija krade podatke korisnika

Istraživači iz Socket-a otkrili su veliku kampanju koja uključuje 108 zlonamernih ekstenzija za Google Chrome, sa procenjenih 20.000 pogođenih kor... Dalje

Booking.com potvrdio incident: podaci korisnika u rukama napadača

Booking.com potvrdio incident: podaci korisnika u rukama napadača

Booking.com je počeo da obaveštava korisnike nakon što je potvrđeno da je treća strana pristupila delu podataka o rezervacijama. Prema navodima k... Dalje

Google Chrome dobija zaštitu protiv krađe sesija: ukradeni kolačići postaju beskorisni

Google Chrome dobija zaštitu protiv krađe sesija: ukradeni kolačići postaju beskorisni

Google je uveo novu bezbednosnu funkciju u Chrome koja ima za cilj da zaustavi jednu od najčešćih tehnika savremenih napada — krađu korisni... Dalje