Microsoft povlači odluku da podrazumevano blokira Office makroe
Vesti, 08.07.2022, 12:30 PM

Iako je Microsoft početkom godine najavio da će podrazumevano blokirati VBA makroe u preuzetim dokumentima, kompanija je juče rekla da će do daljnjeg povući ovu promenu na osnovu „povratnih informacija“, objavio je BleepingComputer.
Kompanija nije uspela da objasni razlog za ovu odluku i tek treba da javno obavesti korisnike da VBA makroi ugrađeni u zlonamerne Office dokumente više neće biti automatski blokirani u Access, Excel, PowerPoint, Visio i Wordu.
„Na osnovu povratnih informacija, povlačimo ovu promenu sa Current Channela“, obavestila je kompanija administratore u Microsoft 365 centru za poruke (pod MC393185 ili MC322553) u četvrtak.
„Cenimo povratne informacije koje smo do sada dobili i radimo na poboljšanju ovog iskustva. Obezbedićemo još jedno ažuriranje kada budemo spremni da ponovo objavimo na Current Channelu. Hvala vam.“
Promena je počela da se primenjuje u verziji 2203, počevši od Current Channel (Preview) početkom aprila 2022.
Ovo je bila dobrodošla i veoma očekivana promena, s obzirom na to da su VBA makroi popularan metod za isporuku širokog spektra malvera (uključujući Emotet, TrickBot, Qbot i Dridex) putem fišing napada sa zlonamernim prilozima Office dokumenata.
Sa VBA makroima koji su podrazumevano blokirani, svi su očekivali da napadi koji isporučuju malvere kao što su trojanci za krađu informacija i ransomware, budu automatski osujećeni.
Na sistemima gde je omogućeno blokiranje VBA makroa, korisnici vide upozorenje: „BEZBEDNOSNI RIZIK: Microsoft je blokirao pokretanje makroa jer izvor ove datoteke nije pouzdan“.
Ako se klikne na njega, upozorenje šalje korisnike na članak koji sadrži informacije o bezbednosnim rizicima koji nosi upotreba Office makroa od strane aktera pretnji i uputstva za omogućavanje ovih makroa ako je to apsolutno neophodno.
Iako Microsoft nije podelio negativne povratne informacije koje su dovele do povlačenja ove promene, korisnici su prijavili da ne mogu da pronađu dugme Deblokiraj da uklone Mark of the Web (MOTW) iz preuzetih fajlova, što onemogućava omogućavanje makroa.
Drugi administratori su smatrali da je odluka predstavljala problem za krajnje korisnike kojima bi bilo teško da deblokiraju fajlove koje preuzimaju svakog dana, ako ne i više puta dnevno.

Izdvojeno
Hakovani Gucci, Balenciaga i Alexander McQueen, ukradeni podaci kupaca

Poznata hakerska grupa ShinyHunters navodno je hakovala francuski konglomerat Kering, u čijem su vlasništvu brendovi Gucci, Balenciaga i Alexander M... Dalje
Hakeri manipulišu Google pretragom: malveri sakriveni u lažnim verzijama aplikacija Signal, WhatsApp i Chrome

Istraživači iz FortiGuard Labs-a otkrili su novu kampanju u kojoj sajber kriminalci manipulišu rezultatima pretrage da bi prevarili korisnike da pr... Dalje
Sajber kriminalci imaju novi alat za krađu Microsoft 365 i Google naloga

Istraživači iz Okta Threat Intelligence otkrili su novu platformu za onlajn prevare pod nazivom VoidProxy. U izveštaju objavljenom 11. septembra, i... Dalje
Apple upozorio korisnike na nove napade špijunskog softvera

Apple je upozorio korisnike da su njihovi uređaji meta nove serije napada špijunskog softvera. Apple je ove godine do sada poslao najmanje četiri s... Dalje
Temu kažnjen sa 2 miliona dolara zbog kršenja zakona o pravima potrošača

Temu je pristao da plati 2 miliona dolara u nagodbi sa američkom Federalnom trgovinskom komisijom (FTC) i Ministastvom pravde (DoJ), zbog optužbi da... Dalje
Pratite nas
Nagrade