NSA tvrdi da su američke tehnološke kompanije znale da agencija prikuplja podatke korisnika
Vesti, 24.03.2014, 07:13 AM

Tehnološke kompanije znale su da Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) prikuplja podatke korisnika, sadržaj komunikacija i metapodatke, tvrdi generalni savetnik američke obaveštajne agencije NSA Rajesh De. Prema njegovim rečima, kompanije kao što su Yahoo i Google, ne samo da su znale da se podaci prikupljaju, već su i pomagale agenciji, koja je delovala u skladu sa zakonom o nadzoru iz 2008.
Prema pisanju Gardijana, De je pred nadzornim Odborom za privatnost i građanske slobode rekao da su američke tehnološke kompanije u potpunosti bile svesne programa Prizma, u okviru koga se prikupljaju i obrađuju “strani obaveštajni podaci” koji prolaze kroz američke servere.
Upitan da li je prikupljanje podataka bilo u skladu sa članom 702, odnosno dopunama FISA zakona, sa znanjem i uz pomoć kompanija čiji su podaci prikupljani, De je odgovorio potvrdno.
Kada se prošlog jula saznalo za Prizmu, programu za masovni nadzor komunikacija, zahvaljujući Edvardu Snoudenu koji je medijima dostavio tajna dokumenta NSA, sve kompanije koje su u dokumentima navedene kao saučesnici, Yahoo, Apple, Google, Microsoft, Facebook i AOL, su odbacile ove tvrdnje, a neke kompanije, kao što je Apple na primer, tvrdile su i da nikada nisu čule za program Prizma.
Ipak, De je odgovarajući na pitanje članova odbora rekao da su kompanije znale za Prizmu, i da je prikupljanje podataka u okviru programa bilo pravno obavezujuće za kompanije koje bi primile takav zahtev. On je rekao da su kompanije takođe znale i da NSA prikuplja komunikacijske podatke ne od kompanija, već direktno u tranzitu kroz internet, i da se to radi u skladu sa pomenutim članom 702.
Kada je javnost saznala za Prizmu, tehnološke kompanije su krenule u kampanje razuveravanja svojih korisnika, negirajući da su bilo šta znale o programima NSA i uveravajući korisnike da su njihovi podaci bezbedni. One su javno počele da vrše pritisak na Obaminu administraciju da im se dozvoli veća sloboda i transparentnost u vezi sa objavljivanjem obima i vrste zahteva za podacima koje kompanije dobijaju od vlasti.
Pre desetak dana oglasio se i Mark Zakerberg, direktor Facebooka, koji je rekao da je telefonirao predsedniku Obami da bi izrazio zabrinutost zbog "štete koju će vlada prouzrokovati našoj budućnosti" svojim špijunskim aktivnostima.
Tvrdnje generalnog savetnika NSA pred Odborom za privatnost i građanske slobode tehnološke kompanije nisu komentarisale. Jedino je Facebook odbacio ove navode ponavljajući da u kompaniji “nikada nisu čuli za Prizmu ili bilo koji drugi program” u okviru koga internet kompanije, dobrovoljno ili na neki drugi način, daju vladi direktan pristup serverima ili podacima korisnika. Iz Facebooka su istakli da oni nikada nisu tvrdili da nisu znali za obaveze koje kompanija ima prema FISA zakonu, ističući da se kompanija bori za veću transparentnost u vezi zahteva koje kompanija dobija od američke vlade.

Izdvojeno
WhatsApp blokirao napade špijunskog softvera na Androidu

WhatsApp je popravio ranjivost koja se koristi u napadima špijunskog softvera na mete visokog profila. Citizen Lab je objavio rezultate istrage o izr... Dalje
Razotkrivene veze zloglasne ransomware bande sa ruskim vlastima

Nedavno procurela gomila logova četova razotkrila je moguće veze između ransomware bande BlackBasta i ruskih vlasti. Procurelo je više od 200.000 ... Dalje
Europol upozorava na „savez u senci“ između država i sajber kriminalaca

Digitalne i AI tehnologije omogućavaju „hibridnim“ akterima pretnji iz Rusije i drugih zemalja da se udruže sa sajber kriminalcima i de... Dalje
Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju
.jpg)
Vlasnik aplikacije Telegram, rođen u Rusiji, rekao je da se vratio u Dubai nakon što je nekoliko meseci proveo u Francuskoj zbog krivične istrage u... Dalje
Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Barracuda Networks upozorava na prevarante koji se predstavljaju kao ransomware banda Clop, pokušavajući da iznude novac od žrtava. Ovakvi incident... Dalje
Pratite nas
Nagrade