Najveća prevara sa krađom identiteta u istoriji SAD
Vesti, 10.10.2011, 09:55 AM

U najvećoj prevari sa krađom identiteta u istoriji Sjedinjenih Američkih Država uhapšeno je 111 osoba koje su američke federalne vlasti optužile za krađu podataka o kreditnim karticama klijenata širom SAD i Evrope i materijalnu štetu koja se procenjuje na preko 13 miliona dolara, koliko su kriminalci potrošili kupujući skupocene proizvode, kao što su gedžeti koje proizvodi Apple i skupocene torbe marke Gucci.
“Ovo je najveći i nesumnjivo jedan od najsofistriciranijih slučaja prevare sa krađom identeta i kreditnim karticama sa kojima se policija susrela,” rečeno je u tužilaštu.
Među onima do kojih je došla istraga nalaze se blagajnici banaka, radnici prodavnica i restorana koji su zloupotrebljavajući svoj položaj krali podatke o kreditnim karticama svojih klijenata a potom i njihov novac, da bi zatim taj novac trošili na kupovinu u radnjama širom zemlje, odsedajući u luksuznim hotelima sa pet zvezdica, rentirajući skupocene automobile i privatne avione i plaćajući sve to falsfikovanim kreditnim karticama američkih i evropskih građana.
Optuženi su bili članovi pet organizovanih kriminalnih bandi čije je sedište bilo u Kvinsu, koji je etnički najraznovrsniji deo Njujorka, u kome se govori na 138 jezika a polovina populacije je rođena van SAD. Policija je zbog toga tokom istrage koja je trajala dve godine morala da angažuje prevodioce kako bi, pošto je za to dobila sudsko odobrenje, prisluškivala članove kriminalnih grupa koji su komunicirali na ruskom, kineskom i arapskom jeziku.
Iako je sedište ovih kriminalnih grupa bilo u SAD, one su bile blisko povezane sa većim kriminalnim organizacijama u Evropi, Aziji, Africi i na Bliskom Istoku.
Policija je zaplenila 650000 dolara u kešu, Apple-ove proizvode u vrednosti od nekoliko desetina hiljada dolara, kompjutersku opremu kompanije Citigroup Building, oružje i kamion pun elektronske opreme, kompjutera, dizajnerske obuće i satova, i opreme potrebne za realizaciju krađe identiteta.
Istragom je utvrđeno na koji se način odvijala cela operacija sa krađom identiteta. Naime, iz Rusije, Libije, Libanona i Kine u SAD su stizale blanko kreditne kartice. Šefovi kriminalnih grupa koje su učestvovale u ovim prevarama unajmljivali su ljude koji su se potom zapošljavali kao konobari i prodavci i uz pomoć posebne opreme oni bi krali podatke o kreditnim karticama svojih klijenata. Ti podaci bi bili prosleđivani proizvođaču lažnh kreditnih kartica koji bi blanko kartice programirao sa ovim podacima. Ovim karticama bi kriminalci odlazili u kupovinu skupocene brendirane robe koju bi kasnije prodavali uglavnom kupcima sa druge strane okeana. Njihovi favoriti bili su proizvodi kompanije Apple, ne samo zbog toga njihove vrednosti na tržištu, već i zbog toga što ih je lako prodati.
Kriminalci su imali relativno lak zadatak s obzirom da je američke kreditne kartice lako falsifikovati i koristiti zato što su manje sofisticirane u odnosu na, na primer, evropske koje imaju čipove. U Evropi bi takva prevara bila znatno teža za izvođenje budući da magnetna traka na poleđini kartice zahteva od aparata da potraži čip, i ukoliko njega nema, finansijska transakcija ne može biti izvršena.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade