Ne otvarajte linkove ispod ovakvih videa na YouTubeu
Vesti, 03.04.2024, 13:30 PM
Proofpoint je upozorio korisnike računara da ne nasedaju na pokušaje prevare da kliknu na linkove u opisima video snimaka na YouTubeu.
Stručnjaci ove kompanije upozorili su da se malveri, uključujući Vidar, StealC i Lumma Stealer, na ovaj način isporučuju preko platforme. Malveri su sakriveni u piratskom softveru i krekovima za video igre i isporučuju se zajedno sa sadržajem koji izgleda legitimno.
„Video snimci treba da pokažu korisniku kako da besplatno preuzme softver ili nadogradi video igre, ali link u opisima videa vodi do malvera“, objasnio je Proofpoint.
„Mnogi od naloga koji hostuju zlonamerne video snimke izgleda da su kompromitovani ili na drugi način preuzeti od legitimnih korisnika, ali istraživači su takođe primetili naloge koje su kreirali i kontrolisali hakeri koji su aktivni samo nekoliko sati, kreirani isključivo za isporuku malvera.“
Proofpoint je obavestio YouTube o više o dvadesetak naloga i video snimaka čija je svrha širenje malvera na ovaj način, posle čega su oni uklonjeni sa platforme.
Mnoge igre koje se koriste kao mamci namerno su izabrane jer su popularne među decom, rekao je Proofpoint, ukazujući da napadači pokušavaju da prevare one za koje veruju da su najmanje oprezni i da ih je najlakše prevariti.
Moguće je da su napadači koristili botove da povećaju broj pregleda za ove videe, kako bi izgledali legitimnije.
Proofpoint nije mogao da poveže ovu kampanju sa određenom grupom napadača.
Tehnike koje se koriste su slične, uključujući korišćenje opisa videa sa linkovima koji vode do malvera i uputstava za isključivanje antivirusnog programa, kao i korišćenje fajlova slične veličine.
Na osnovu sličnosti video sadržaja, malvera i metoda prevare, Proofpoint procenjuje da napadači „dosledno ciljaju na korisnike koji nisu preduzeća“.
Foto: Leon Bublitz / Unsplash
Izdvojeno
Proukrajinski hakeri tvrde da su od ruske firme za sajber bezbednost Dr.Web ukrali 10 TB podataka
Proukrajinski hakeri sa DumpForums, proukrajinskog haktivističkog foruma, tvrde da su hakovali poznatu rusku kompaniju za sajber bezbednost Dr.Web, i... Dalje
Kripto prevaranti hakovali LEGO i prodavali lažne LEGO novčiće
Kripto prevaranti su hakovali veb sajt LEGO u petak uveče pokušavajući da posetiocima prodaju lažnu digitalnu valutu. Napadači su uspeli da hakuj... Dalje
MoneyGram potvrdio da su hakeri ukrali podatke korisnika
MoneyGram je potvrdio da su hakeri ukrali lične podatke korisnika i podatke o transakcijama u velikom septembarskom sajber napadu koji je izazvao pet... Dalje
Google testira plave verfikacione oznake za linkove u pretrazi
Google je počeo da eksperimentiše sa novom funkcijom verifikacije u pretrazi koja bi trebalo da pomogne korisnicima da izbegnu klikove na linkove za... Dalje
Microsoft u Defender dodaje detekciju nebezbednih WiFi mreža
Microsoft je najavio značajno ažuriranje svog softvera Microsoft Defender, sa ciljem poboljšanja bezbednosti korisnika automatskim otkrivanjem nebe... Dalje
Pratite nas
Nagrade