Nekada ozloglašeni, pa zaboravljeni hakerski alat Blackhole se ponovo koristi u napadima
Vesti, 20.11.2015, 00:30 AM

2013. godine exploit alat Blackhole je bio jedna od najopasnijih pretnji na internetu, koja je bila odgovorna za infekciju miliona računara i punjenje džepova sajber kriminalaca koji su, prema nekim procenama, od ovog alata zaradili više od 2 miliona dolara.
U oktobru te godine ruske vlasti su uhapsile hakera koji je na internetu koristio nadimak Paunch, kao i 12 drugih osoba osumnjičenih da su bili njegovi saradnici.
Ubrzo posle hapšenja izvorni kod Black Hole alata je procureo na internetu, posle čega je zabeležena njegova povećana upotreba, ali ne zadugo. S obzirom da je izvorni kod alata bio dostupan, proizvođači antivirusa mogli su da zaustave njegove aktivnosti.
Kako više nije bilo nikog ko bi razvijao kod exploit alata, sajber kriminalci su polako odustajali od njega i okretali se drugim alatima kao što su Magnitude, Angler, Neutrino i Nuclear.
Zato je veliko iznenađenje otkriće istraživača iz kompanije Malwarebytes da se Blackhole ponovo koristi u drive-by napadima sa kompromitovanih sajtova.
Istraživači su primetili Java i PDF exploite koje nisu videli godinama. Analizirajući napad, bili su iznenađeni kada su shvatili da je u pitanju čuveni Blackhole.
U drive-by download napadima koje su u Malwarebytes primetili koristi se originalni Blackhole, pa čak i stari PDF i Java exploiti. Jedina razlika je maliciozni payload koji je novi i koji ima malu stopu detekcije na VirusTotalu.
Iako se koriste stari exploiti, istraživači kažu da verovatno još uvek ima ranjivih računara koji mogu biti kompromitovani.
Pored toga, autor ovog izdanja Blackhole alata koristi nove stranice na koje se preusmeravaju korisnici, tako da je moguće da će biti još novina u budućnosti.
Za sada nije jasno zašto se stari exploit alat koristi u napadima kada stopa infekcije ne može biti naročito velika, s obzirom da se koriste zastareli exploiti.
Prepostavka istraživača je da s obzirom da je izvorni kod javan, reč je o besplatnoj platformi koja može biti nadograđena i ažurirana.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade