Nikada ne koristite pikseliranje za sakrivanje poverljivih informacija u tekstu
Vesti, 23.02.2022, 09:00 AM

Pikseliranje je uobičajena praksa koja se koristi za zamagljivanje ili skrivanje određenih delova teksta. Međutim, prema rečima glavnog istraživača Bishop Foxa, Dena Petra, sve takve tehnike za sakrivanje teksta, uključujući pikselizaciju i zamućenje, su beskorisne zbog toga što postoje alati koji omogućavaju ljudima da „depikseliraju“ tekst i otkriju skriveni sadržaj, koji je obično osetljive prirode.
Redigovani podaci mogu biti bilo šta, od lozinki do imena žrtava u krivičnoj prijavi.
„Posledice nesigurnog redigovanja informacija zavise od konteksta, ali generalno, neko rediguje informacije zato što ne želi da se čitaju”, kaže Petro.
Konsultantska firma za bezbednost Bishop Fox je 15. februara objavila novu alatku pod nazivom Unredactor koja može da otkrije redigovani tekst iz bilo kog dokumenta i otkrije osetljive podatke svima, uključujući, naravno, i sajber kriminalce.
Ovaj alat potvrđuje tvrdnju kompanije da je pikselizacija nesigurna i da je zapravo „siguran“ način za curenje osetljivih podataka. Alat može da preuzme redigovani tekst i otkrije skrivene delove.
Bishop Fox ima „dugogodišnju politiku“ da rediguje informacije koristeći samo crne trake, za koje kompanija kaže da su jedini bezbedni način.
Tvorac alata Unredactor, Den Petro, u tekstu objavljenom na blogu kompanije je pomenuo još jedan alat pod nazivom Depix koji obavlja isti posao, ali nije tako efikasan kao Underactor.
Prema njegovim rečima, njegov alat može otkriti redigovane informacije ako se zna vrsta i veličina fonta. On se može koristiti za zaobilaženje uobičajenih problema kao što su prelivanje znakova, promenljive širine između slova, nekonzistentnost fontova i kada ima više kolona sa pikselizacijom. Svi ovi problemi mogu otežati korišćenje algoritma.
Depikselizacija slike je jednostavan proces, sličan traženju lozinke grubom silom. Isti algoritam se primenjuje na listu reči i upoređuje sa ciljem.
Da bi se slika depikselirala, proces podrazumeva poređenje sa pikselizovanim rečima da bi se proverilo da li liče na originalnu sliku. Kada dođe do promena u detaljima izvorne slike, to utiče na mali deo finalne slike.

Izdvojeno
Google upozorio na ranjivosti iOS i Androida koje se koriste za instalaciju komercijalnog špijunskog softvera

Googleova grupa za analizu pretnji (TAG) otkrila je da prati preko 30 komercijalnih proizvođača špijunskog softvera koji olakšavaju širenje malve... Dalje
Otvoreno pismo Maska, Voznijaka i grupe stručnjaka za AI: Trka za razvoj sistema veštačke inteligencije je van kontrole

Ilon Musk i grupa stručnjaka za veštačku inteligenciju pozvala je da se privremeno obustavi obuka moćnih sistema veštačke inteligencije zbog po... Dalje
Microsoft predstavio Security Copilot, novog GPT-4 AI pomoćnika za sajber bezbednost

Nakon najave Copilot pomoćnika sa veštačkom inteligencijom za Office aplikacije, Microsoft je najavio još jednog pomoćnika koji je nazvan Securi... Dalje
Zbog bezbednosti Francuska zabranila sve aplikacije za zabavu na uređajima zaposlenih u državnim službama

Poslednjih nekoliko meseci, vlade širom sveta zabranjuju TikTok na uređajima zvaničnika. Holandija i Norveška su poslednje koje su se pridružile ... Dalje
Veb servisi APR-a zbog sajber napada nedostupni korisnicima

Agencija za privredne registre (APR) objavila je da su tokom jučerašnjeg i današnjeg dana veb servisi APR-a bili meta sajber napada, koji je prijav... Dalje
Pratite nas
Nagrade