Norveška apeluje da se u celoj Evropi Meti trajno zabrani prikupljanje podataka korisnika
Vesti, 05.10.2023, 12:30 PM
Norveška agencija za zaštitu podataka, Datatilsynet, apelovala je na Evropski odbor za zaštitu podataka (EDPB) da trajno zabrani prikupljanje podataka kompanije Meta u reklamne svrhe u celoj Evropi.
Zabranom, koja ističe 3. novembra, Meti je zabranjeno da prikuplja korisničke podatke za ciljano oglašavanje na svojim vodećim platformama, Facebooku i Instagramu.
Ovaj potez usledio je pošto je Sud pravde Evropske unije (CJEU) utvrdio da Meta prikuplja zaštićene podatke - kao što su rasna i etnička pripadnost, seksualna orijentacija, verska uverenja i još mnogo toga - za potrebe oglašavanja.
Uprkos Metinoj tvrdnji da su korisnici pristali na ovo prikupljanje podataka kada su prihvatili uslove i odredbe prilikom registracije, CJEU je odbacio ovakav stav.
„Smatramo da naša privremena zabrana mora biti trajna“, rekao je Datatilsynet u saopštenju. „Verujemo da se Opšta uredba o zaštiti podataka (GDPR) mora dosledno tumačiti u celoj EU/EEA, i tražimo da se zabrana proširi na ostatak Evrope.“
Meta smatra da odluka norveškog Datatilsyneta nema pravnu osnovu i da je žalba Datatilsyneta upućena EDPB-u neopravdana.
Portparol Mete je rekao da su „iznenađeni“ postupcima norveških vlasti i napomenuo da se Meta „već obavezala da će preći na pravnu osnovu saglasnosti za oglašavanje u EU/EEA“.
Pozadina ove drame koja se odvija je jedinstvena pozicija Norveške u Evropi. Iako nije članica Evropske unije, deo je evropskog jedinstvenog tržišta, što Norvešku primorava da se pridržava presude CJEU i usklađuje se sa evropskim standardima.
Foto: Julio Lopez / Pexels
Izdvojeno
Tramp pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, vlasnika čuvenog sajta Silk Road
Američki predsednik Donald Tramp održao je reč i pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, koji je ranije osuđen na doživotni zatvor. P... Dalje
Malveri Redline, Vidar i Raccoon Stealer samo prošle godine ukrali milijardu lozinki
Prema izveštaju Specops Softwarea, samo prošle godine malveri su ukrali više od milijardu lozinki uprkos tome što 230 miliona ukradenih lozinki is... Dalje
Ruski hakeri koriste WhatsApp za napade na diplomate
Microsoftovi stručnjaci za bezbednost otkrili su novu kampanju fišinga hakera koje podržava ruska država a koja je usmerena protiv visokih diploma... Dalje
Hakeri koriste slike i generativnu veštačku inteligenciju za širenje malvera putem mejlova
Sajber kriminalci primenjuju nove tehnike kojima zaobilaze skenere elektronske pošte, kao što je ugrađivanje malvera u slike ili korišćenje GenA... Dalje
Većina zaposlenih koristi besplatne verzije AI alata kojima nedostaju odgovarajuće bezbednosne kontrole
Skoro polovina osetljivih podataka koji zaposleni unose u AI alate kao što je ChatGPT uključuje osetljive informacije o klijentima, pokazalo je novo... Dalje
Pratite nas
Nagrade