Nove analize Duqu Trojanca dovode u pitanje dosadašnje pretpostavke
Vesti, 27.10.2011, 11:44 AM

Nove analize nedavno otkrivenog Trojanca Duqu dovode u pitanje dosadašnje pretpostavke o poreklu malware-a i ranije dovođenje u vezu sa ozloglašenim kompjuterskim crvom Stuxnet.
Prema analizi SecureWorks Counter Threat Unit kompanije Dell, iako Duqu i Stuxnet imaju neke zajedničke karakteristike, uključujući i metod koji koriste za unos malicioznih fajlova u zaražene sisteme, izgleda da im se ciljevi, odnosno zadaci koje treba da obave na zaraženim sistemima značajno razlikuju.
Analiza SecureWorks tima je u suprotnosti sa tvrdnjama koje su izneli stručnjaci drugih antivirusnih kompanija, posebno kompanije Symantec, koja je prva objavila analizu ovog malware-a. Prema toj analizi, Duqu je izgrađen na kodu Stuxnet-a koji je bio osnova za razvoj novog malware-a, a početna pretpostavka je bila da je novi Trojanac delo istih autora i da je razvijen sa istim ciljem - da nanese štetu industrijskim kontrolnim sistemima i infrastrukturi.
Analiza Kaspersky Laboratorije, koja se takođe bavila Duqu malware-om sugerisala je da postoje sličnosti u glavnom modulu Duqu Trojanca i Stuxnet-a, uključujući i sličan drajver koji ubacuje DLL u sistemske procese. Stručnjaci Kaspersky Lab-a su uočili još nešto što bi moglo biti obrazac - uprkos malom broju registrovanih infekcija Duqu-om u svetu, većina je otkrivena u Iranu, što je signifikantno za poređenje sa Stuxnet-om.
Kada je privukao pažnju, Duqu je postao predmet zanimanja i analiza i drugih stručnjaka koji su primetili da cilj Duqu malware-a uopšte nisu industrijski kontolni sistemi već da je reč o Trojancu čiji se zadatak ne razlikuje mnogo od onog koji imaju srodni maliciozni programi iz grupe Trojanaca - i Duqu, kao i drugi Trojanci, omogućava daljinsku kontrolu napadačima, nadgledanje zaraženog sistema i prikupljanje podataka.
Ipak, ciljevi Duqu Trojanca i dalje nisu najjasniji.
Analiza SecureWork tima ipak ne osporava dosadašnje ustanovljene sličnosti u načinu na koji funkcioniše novootkiveni malware - i Duqu kao i Stuxnet koristi kernel drajver za dekodiranje i učitavanje kodiranih DLL (Dynamic Load Library) fajlova, ubacujući maliciozni kod u određene procese Windows-a. Ta tehnika, međutim, nije specifična samo za Duqu i Stuxnet, već je viđena i ranije, kada se radilo o drugim malicioznim programima koji ne mogu da se dovedu u vezu sa njima.
Što se tiče dokaza sa kernel drajverom koji ima validan digitalni sertifikat, koji je naveo stručnjake da dovedu u vezu Stuxnet i Duqu, u SecureWorks kažu da to nije dovoljno jak argument za ovakvu pretpostavku.
Analiza SecureWorks tima je još jedan u nizu brojnih pokušaja da se otkrije poreklo i svrha Duqu malware-a. Poslednjih dana, iz Symantec-a koji je bio najuporniji zagovornik teze da su ciljevi Duqu malware-a industrijski kontrolni sistemi, dolaze nešto izmenjene pretpostavke da cilj Duqu-a nisu toliko industrijski kontrolni sistemi koliko industrijski proizvođači koji rade za potrebe industrije.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade