Novi problemi za Huawei: Posle Googlea, i Intel, Qualcomm i Broadcom prekidaju saradnju sa kineskom kompanijom

Vesti, 21.05.2019, 11:00 AM

Novi problemi za Huawei: Posle Googlea, i Intel, Qualcomm i Broadcom prekidaju saradnju sa kineskom kompanijom

Huaweijevi najveći dobavljači obustavljaju saradnju sa kineskim tehnološkim gigantom pošto je Trampova administracija prošle nedelje uvela nova ograničenja za poslovanje sa kineskom kompanijom.

Početak nedelje obeležila je vest da je Google zabranio kompaniji Huawei da koristi licenciranu verziju Androida i njegove aplikacije, kao što su Gmail i YouTube, a sada je kineska kompanija veoma blizu da izgubi svoje i najveće dobavljače.

Posle Googlea, i vodeći svetski proizvođači čipova, kompanije Intel, Qualcomm i Broadcom obustavljaju saradnju sa kompanijom Huawei. Intel snabdeva Huawei čipovima i procesorima za laptop računare, a Qualcomm procesorima i modemima.

Huawei i sam proizvodi mobilne procesore i modeme, ali i kupuje tehnologiju od Qualcomma i Broadcoma, a sada ova dva američka giganta planiraju da prekinu saradnju sa kineskom kompanijom.

I drugi dobavljači trenutno procenjuju uticaj naredbe koju je potpisao američki predsednik krajem prošle nedelje.

I nemački proizvođač čipova Infineon Technologies obustavio je određene isporuke kompaniji Huawei. Kompanija je potvrdila da zbog novih pravila prekida sa isporukom proizvoda koji su poreklom iz SAD. Međutim, iz kompanije su rekli da većina proizvoda koje isporučuju Huaweiju nije pogođena izvoznom kontrolom SAD i da se isporuka tih proizvoda nastavlja.

To što je američko Ministarstvo trgovine prošle nedelje stavilo Huawei na crnu listu znači da američke kompanije moraju da dobiju licencu ako žele da određene proizvode isporuče kineskoj kompaniji. S obzirom da nemačka kompanija koristi američku tehnologiju u proizvodima koje prodaje kompaniji Huawei, ograničenja koje je uvela američka vlada odnose se i na te proizvode.

Infineon se odlučio na oprez i zaustavio isporuke, kako bi izbegao potencijalne prave posledice, ali iz kompanije kažu da će tokom nedelje razmotriti situaciju, tako da nije jasno da li je ovaj delimični prekid poslovanja sa Huaweijem privremen.

Za nemačku kompaniju prekid saradnje sa Huaweijem nije problem jer njen godišnji prihod od prodaje Huaweiu iznosi 2%, ali odluka nemačke kompanije mogla bi imati ozbiljne posledice za kinesku kompaniju.

Taj potez mogao bi uticati i na druge evropske i azijske dobavljače da preduzmu slične korake. Kompanije koje ne dobiju licencu za snabdevanje kompanije koja je na crnoj listi rizikuju da se i same nađu na crnoj listi.

Američki proizvođači memorijskih čipoca Micron Technology i Western Digital takođe su prekinuli sa isporukama svojih proizvoda kompaniji Huawei.

Evropski dobavljači, među kojima je i ST Microelectronics, tek treba da razmotre da li će nastaviti sa isporukama svojih proizvoda kompaniji Huawei. Za sada isporuke ST Microelectronics se normalno odvijaju.

Tajvanska kompanija TSMC nastavlja sa isporukama, iako priznaje da bi se to moglo promeniti u bliskoj budućnosti. Slično su rekli i u japanskim kompanijama Toshiba Memory i Japan Display.

Međutim, čini se da Huawei nije zabrinut, jer se kompanija navodno za ovaj trenutak pripremila stvarajući zalihe ključnih komponenti za šest meseci do jedne godine.

Štaviše, Huawei je nedavno otkrio da radi na sopstvenim alternativama za Android i Windows, ako bi se nametnula ovakva zabrana korišćenja softvera američkih kompanija, ali još nije poznato da li je kompanija spremna da izvrši prelazak na sopstvene operativne sisteme u ovom trenutku.

Huawei nije komentarisao ovu novu ofanzivu protiv kompanije, ali njeni advokati su prošle nedelje rekli da razmatraju kako će kineski tehnološki gigant biti pogođen novim ograničenjima koje su uvele SAD.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje