Novi sajber napad povezan sa Nobelovom nagradom za mir
Vesti, 12.11.2010, 00:45 AM

Lažne email pozivnice na ovogodišnju ceremoniju dodele Nobelove nagrade za mir trenutno cirkulišu noseći viruse koji mogu da zaraze računare svih koji ih otvore, upozoravaju stručnjaci za bezbednost računara.
Email-ove potpisuje Oslo Freedom Forum, grupa koja nema direktne veze sa Nobelovom nagradom. U email-ovima se nalazi PDF atačment koji sadrži Trojanca, koji omogućava napadačima preuzimanje kontrole nad zaraženim računarom.
Tekst poruke na engleskom glasi: “Poštovani gospodine/gospođo. Prilažem Vam pozivnicu organizacije Oslo Freedom Forum osnivača Tora Halvorsena, koji vas poziva da mu se pridružite 11. decembra u Oslu na ceremoniji dodele nagrade. Javite mi ukoliko imate neka pitanja.”
Nobelova nagrada za mir ove godine će biti dodeljena kineskom disidentu i političkom zatvoreniku Liju Ksiaobu, a odluka o tome doneta je u oktobru što je izazvalo mnogo negativnih reakcija u Pekingu.
Još uvek nije poznato ko je pokrenuo napad, kao ni to ko je meta napada. Prema pisanju internet izdanja dnevnog lista Aftenposten, direktor Nobelovog instituta Geir Lundestad je u međuvremenu bio meta sajber napada putem email-a koji je sadržao link sa zahtevom da unese svoje korisničko ime i lozinku, ali je Lundestad bio sumnjičav i odmah se obratio nadležnima i IT kompaniji koja radi na poslovima održavanja sistema u institutu.
Skoro je izvesno da je reč o istoj osobi ili grupi koja stoji iza napada, a koja pokušava da zarazi i sisteme u Nobelovom institutu.
Zvanični sajt Nobelove nagrade za mir koji se nalazi na internet adresi www.nobelpeaceprize.org je takođe bio meta napada pre dve nedelje, a poslednja registrovana IP adresa korišćena u napadu pripada Narodnom univerzitetu Chiao Tung na Tajvanu.
Ipak, niko sa sigurnošću ne može reći da li napad dolazi sa te lokacije, s obzirom da hakeri često koriste mnogo računara kako bi prikrili svoje tragove.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade