Odlazak Windows XP sa bankomata: 95% bankomata u svetu koristi XP
Vesti, 21.01.2014, 07:25 AM

Microsoft-ov 12 godina star operativni sistem Windows XP nalazi se na 95% bankomata u svetu, procene su kompanije NCR, najvećeg snabdevača bankomatima u SAD. Sada kada je sve jasnije da Microsoft neće promeniti odluku o obustavljanju podrške za XP 8. aprila ove godine, jasno je da će operativni sistem na većini bankomata morati da se zameni novijom verzijom.
Microsoft već godinama upozorava korisnike da su dani XP-a odbrojani, ali su proizvođači bankomata sporo reagovali. Kako piše The Verge, većina bankomata koristi verziju XP-a koja će ostati bez podrške u aprilu, a određeni broj ovih uređaja koristi Embedded verziju koja će biti podržana do 2016. godine.
Većina bankomata će preći na Windows 7, ali ne do aprila 2014. Zbog toga što će bankomati ostati sa neažuriranim ranjivim softverom, neke kompanije će se verovatno odlučiti da sklope ugovor o podršci sa Microsoft-om za produžetak podrške, što se dodatno plaća. Time će kompanije kupiti vreme potrebno za prelazak na noviji operativni sistem.
Za proizvođače bankomata i banke prelazak na noviji OS neće biti ni jednostavan ni jeftin. Ipak, za korisnike će odlazak Windows XP-a sa bankomata u penziju značiti da vreme sporih, nezgrapnih bankomata prolazi i da će osnovna funkcionalnost ovih uređaja biti značajno poboljšana. U nekim slučajevima zamena zastarelog Windows XP-a novijim sistemom neće biti dovoljna, već će biti potrebne i promene hardvera.

Izdvojeno
Razotkrivene veze zloglasne ransomware bande sa ruskim vlastima

Nedavno procurela gomila logova četova razotkrila je moguće veze između ransomware bande BlackBasta i ruskih vlasti. Procurelo je više od 200.000 ... Dalje
Europol upozorava na „savez u senci“ između država i sajber kriminalaca

Digitalne i AI tehnologije omogućavaju „hibridnim“ akterima pretnji iz Rusije i drugih zemalja da se udruže sa sajber kriminalcima i de... Dalje
Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju
.jpg)
Vlasnik aplikacije Telegram, rođen u Rusiji, rekao je da se vratio u Dubai nakon što je nekoliko meseci proveo u Francuskoj zbog krivične istrage u... Dalje
Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Barracuda Networks upozorava na prevarante koji se predstavljaju kao ransomware banda Clop, pokušavajući da iznude novac od žrtava. Ovakvi incident... Dalje
Microsoft upozorio na ClickFix prevaru koja zloupotrebljava Booking[.]com
![Microsoft upozorio na ClickFix prevaru koja zloupotrebljava Booking[.]com](/thumbs/v2_8525_jas-rolyn-7BqK0rCPO5k-unsplash.jpg)
Sofisticirana phishing kampanja „ClickFix“ lažno predstavlja Booking.com kako bi se ugostiteljske firme zarazile malverima za krađu info... Dalje
Pratite nas
Nagrade