Oglasi ubačeni u odgovore Bing Chata vode do malvera
Vesti, 29.09.2023, 13:00 PM
Malwarebytes je upozorio na oglase ubačene u odgovore Microsoftovog Bing Chata, kojima se reklamiraju sajtovi na kojima korisnici mogu inficirati svoje uređaje malverom.
Microsoftov AI pretraživač Bing Chat, koji je pokrenut u februaru 2023., nudi korisnicima interaktivno iskustvo, zamenjujući ćaskanjem uobičajene upite za pretragu i rezultate pretrage. U martu je Microsoft počeo da ubacuje oglase u Bing Chat razgovore. Međutim, uključivanje oglasa u Bing Chat otvorilo je vrata sajber kriminalcima, koji sve više ubacuju oglase kako bi distribuirali malvere.
Razgovor sa alatima koje pokreće veštačka inteligencija može stvoriti kod korisnika neopravdano poverenje, i olakšati njihove klikove na oglase, što nije tako jednostavno kao kada se dobiju uobičajeni rezultati pretrage. Činjenica da su ovi oglasi označeni kao spozorisani rezultati što se vidi kada korisnik pređe kursorom preko linka u Bing Chat konverzacijama je verovatno nedovoljna mera za ublažavanje rizika.
Oglasi koje je uočio Malwarebytes reklamiraju sajtove za preuzimanje popularnog programa “Advanced IP Scanner”, koji su ranije koristile ransomware grupe RomCom RAT i Somnia.
Kada pitate Bing Chat kako da preuzmete ovaj program, on će prikazati link za preuzimanje u ćaskanju. Međutim, kada pređete kursorom preko linka u ćaskanju, Bing Chat može prvo da prikaže oglas, a zatim i legitimni link za preuzimanje. U ovom slučaju, sponzorisani link je oglas koji vodi do malvera.
Iza ove kampanje je neko ko je hakovao oglasni nalog legitimnog australijskog preduzeća da bi ubacio u Bing Chat dva oglasa koja ciljaju administratore sistema (IP skener) i advokate (MyCase).
U ovom trenutku je nejasno koji se malver na kraju instalira. Međutim, u sličnim kampanjama, obično se distribuiraju malveri za krađu informacija ili trojanci za daljinski pristup.
Od ključne je važnosti da korisnici budu oprezni sa rezultatima chatbota i uvek provere URL-ove pre nego što bilo šta preuzmu.
Izdvojeno
OBAVEŠTENJE
Dragi čitaoci, U petak, 24. januara, Informacija.rs se pridružuje generalnom štrajku i neće biti novih tekstova na sajtu. Nastavljamo u ponedeljak... Dalje
Firme koje ransomware bandama plate otkupninu, retko kada vrate svoje podatke
Istraživanje kompanije Hiscox otkrilo je da kada je reč o napadima ransomwarea, manje od 10% kompanija koje su platile napadačima, uspelo je da pov... Dalje
Tramp pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, vlasnika čuvenog sajta Silk Road
Američki predsednik Donald Tramp održao je reč i pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, koji je ranije osuđen na doživotni zatvor. P... Dalje
Malveri Redline, Vidar i Raccoon Stealer samo prošle godine ukrali milijardu lozinki
Prema izveštaju Specops Softwarea, samo prošle godine malveri su ukrali više od milijardu lozinki uprkos tome što 230 miliona ukradenih lozinki is... Dalje
Ruski hakeri koriste WhatsApp za napade na diplomate
Microsoftovi stručnjaci za bezbednost otkrili su novu kampanju fišinga hakera koje podržava ruska država a koja je usmerena protiv visokih diploma... Dalje
Pratite nas
Nagrade