Oglasi ubačeni u odgovore Bing Chata vode do malvera
Vesti, 29.09.2023, 13:00 PM

Malwarebytes je upozorio na oglase ubačene u odgovore Microsoftovog Bing Chata, kojima se reklamiraju sajtovi na kojima korisnici mogu inficirati svoje uređaje malverom.
Microsoftov AI pretraživač Bing Chat, koji je pokrenut u februaru 2023., nudi korisnicima interaktivno iskustvo, zamenjujući ćaskanjem uobičajene upite za pretragu i rezultate pretrage. U martu je Microsoft počeo da ubacuje oglase u Bing Chat razgovore. Međutim, uključivanje oglasa u Bing Chat otvorilo je vrata sajber kriminalcima, koji sve više ubacuju oglase kako bi distribuirali malvere.
Razgovor sa alatima koje pokreće veštačka inteligencija može stvoriti kod korisnika neopravdano poverenje, i olakšati njihove klikove na oglase, što nije tako jednostavno kao kada se dobiju uobičajeni rezultati pretrage. Činjenica da su ovi oglasi označeni kao spozorisani rezultati što se vidi kada korisnik pređe kursorom preko linka u Bing Chat konverzacijama je verovatno nedovoljna mera za ublažavanje rizika.
Oglasi koje je uočio Malwarebytes reklamiraju sajtove za preuzimanje popularnog programa “Advanced IP Scanner”, koji su ranije koristile ransomware grupe RomCom RAT i Somnia.
Kada pitate Bing Chat kako da preuzmete ovaj program, on će prikazati link za preuzimanje u ćaskanju. Međutim, kada pređete kursorom preko linka u ćaskanju, Bing Chat može prvo da prikaže oglas, a zatim i legitimni link za preuzimanje. U ovom slučaju, sponzorisani link je oglas koji vodi do malvera.
Iza ove kampanje je neko ko je hakovao oglasni nalog legitimnog australijskog preduzeća da bi ubacio u Bing Chat dva oglasa koja ciljaju administratore sistema (IP skener) i advokate (MyCase).
U ovom trenutku je nejasno koji se malver na kraju instalira. Međutim, u sličnim kampanjama, obično se distribuiraju malveri za krađu informacija ili trojanci za daljinski pristup.
Od ključne je važnosti da korisnici budu oprezni sa rezultatima chatbota i uvek provere URL-ove pre nego što bilo šta preuzmu.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade