Opasan svet piratizovanog i falsifikovanog softvera

Vesti, 07.03.2013, 08:58 AM

Opasan svet piratizovanog i falsifikovanog softvera

Prema procenama iz izveštaja koji su objavili Microsoft i IDC, kompanije će ove godne potrošiti 114 milijardi dolara u borbi sa malverima.

Procene su da će gubici zbog kompromitovanja bezbednosti podataka ove godine dostići više od 350 milijardi dolara. Najčešći uzroci infekcija sistema u kompanijama su propustiIT osoblja u ažuriranju softvera kao i upotreba piratizovanog i falsifikovanog softvera od strane krajnjih korisnika.

Izveštaj je deo Microsoft-ove kampanje Play it Safe koja je pokrenuta sa ciljem da se stavi tačka na upotrebu piratizovanog i falsifikovanog softvera. U istraživanju je učestovalo 2077 članova IT zajednice.Skoro 30% ispitanika je priznalo najmanje jedan incident mesečno a uzroci su u polovini slučajeva bili malveri na sistemima krajnjih korisnika.

Kada je reč o krajnjim korisnicima, 57% ispitanika je reklo da sami instaliraju programe na svojim računarima, a 30% njih je zadovoljno kako funkcionišu njihovi sistemi. Međutim, 22% ispitanika je reklo da im je softver koji su instalirali na računarima preplavio sisteme pop-up reklamama. Čak 21% ispitanika je reklo da im je instalirani softver na računarima prouzrokovao infekciju sistema.

Kada je reč o ažuriranju softvera, 10% ispitanika je priznalo da isključuje mehanizme za automatsko ažuriranje sistema i programa na računarima, što je zabrinjavajuće ako se ima u vidu podatak da čak 46% korisnika ne preuzima ažuriranja na sopstvenu inicijativu.

Preuzimanjem falsifikovanog i piratizovanog softvera korisnici pokušavaju da uštede, ali predviđene stope infekcije sistema zbog instaliranja ovakvih programa u 2013. godini mogle bi da nateraju korisnike da dva puta razmisle pre nego što preuzmu neki takav program. Čak 78% takvih programa instalira kolačiće za praćenje aktivnosti korisnika ili spyware, 36% programa instalira Trojance ili adware programe, a 28% negativno utiče na performance sistema.

Procene su da će će tokom 2013. godine biti instalirano 2 milijarde falsifikovanih programa, što je trostruko više u odnosu na 2006. godinu. To je razlog zbog kojeg će sistem svakog trećeg korisnika računara biti zaražen nekim malverom.

Zbog ovakve prakse, korisnici računara će potrošiti 22 miljarde dolara i 1,5 milijardu sati boreći se sa problemima uzrokovanim instalacijom piratizovanih programi.

Ovakvi programi u 45% slučajeva uzrokuju usporavanje računara, u 34% slučajeva ne mogu da se pokrenu te se moraju ponovo instalirati, 30% ovih programa usporava sisteme zbog reklama, 26% računara biva zaraženo virusom zbog ovih programa, 24% falsifikovanih programa usporava kućnu mrežu, 22% njih neko vreme radi dobro nakon čega prestaje sa radom, a 17% njih će primorati korisnike računara da formatira hard disk.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje