Opasna igra: Gejmeri žrtvuju zaštitu zbog boljih performansi sistema
Vesti, 31.07.2014, 11:38 AM

Mnogi gejmeri žrtvuju bezbednost zarad najboljih performansi sistema, privremenim isključivanjem ili potpunim uklanjanjem zaštite zbog čega su njihovi sistemi podložni napadima malvera i hakera koji su fokusirani upravo na gejmere, pokazuje novo istraživanje koje je sprovela kompanija Webroot.
Igrači su navodili različite razloge zbog čega ne koriste antivirusne programe, a najčešće da se radije oslanjanjaju na besplatne dijagnostičke alate i alate za čišćenje, da im smetaju upozorenja i prekidi, usporavanje igre, kao i da nisu zabrinuti zbog mogućnosti infekcija.
Ponekad se rizik isplati, ali ne i u slučaju gejmera, pokazuju rezultati istraživanja Webroota (pdf). Skoro polovina igrača je iskusila online napade, koji su za posledicu imali gubitak podataka, šifrovane fajlove, sporiji rad sistema, promene u ponašanju browsera i nestabilnost u radu sistema.
Igrači su se najčešće susretali sa trojancima (59%), fišingom (20%), rootkitovima (17%), keyloggerima (14%), scarewareom (14%) i drugim neidentifikovanim pretnjama (26%).
Trećina igrača (35%) ili nema zaštitno rešenje instalirano na računaru ili se samo oslanja na besplatne alate za dijagnostiku i čišćenje.
Međutim, kada razmišljaju o nekom zaštitnom rešenju, gejmerima je najvažnija efikasnost takvog rešenja kao i to da ne usporava performanse sistema. Gejmeri traže proverene programe koji omogućavaju sistemima da rade brzinom koje zahtevaju moderne igre, a najčešće se oslanjaju na preporuke drugih igrača i forume na kojima se informišu o internet bezbednosti.
U ovom istraživanju učestvovalo je više od 1200 igrača koji su bili prisutni na konferenciji E3 2014.
“Mi razumemo visoka očekivanja koje igrači imaju od svojih sistema, i razočarenje koje su imali sa tradicionalnim antivirusnim programima. Ali želja za performansama ne može biti na štetu zaštite - previše mogu da izgube”, kaže Majk Maloj, izvršni potpredsednik proizvoda i strategije u kompaniji Webroot.
Šta igrači mogu da urade da se zaštite od sajber kriminalaca koji ciljaju na njih, njihove kredencijale za online igre i druge lične podatke koje mogu iskoristiti da bi zaradili?
Prema preporukama Webroota, igrači bi trebalo da razmotre instaliranje anti-malver programa baziranih na oblaku, da ažuriraju redovno antivirus, da obavezno koriste URL filtriranje koje će ih upozoravati na maliciozne web sajtove, da koriste zaštitu od fišinga i da izbegavaju besplatan javni Wi-Fi.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade