Otkriveni lažni sertifikati koji oponašaju Facebook, Google i iTunes

Vesti, 14.02.2014, 07:47 AM

Otkriveni lažni sertifikati koji oponašaju Facebook, Google i iTunes

Britanska firma Netcraft otkrila je značajan broj lažnih SSL sertifikata koji se koriste da bi se korisnici prevarili tako da misle da su na sajtu banke, društvene mreže ili nekom drugom legitimnom sajtu, iako zapravo nisu. To omogućava napadačima da izvedu takozvane “čovek u sredini” napade i tako presretnu sve informacije koje šalju i primaju korisnici i sajtovi.

Uspešni napadi omogućavaju kriminalcima da dešifruju legitiman saobraćaj online bankinga pre nego što ga ponovo šifruju i proslede banci. Obe strane pri tom ne znaju da je napadač možda snimio podatke za proveru identiteta korisnika ili se umešao u transfer novca.

Lažni sertifikati imaju obično imena koja se poklapaju sa imenima njihovih meta kao što je www.facebook.com. Ako sertifikate nije potpisalo respektabilno sertikaciono telo, nijedan od njih neće biti smatran važećim od strane velikih browser-a. Međutim, povećan sabraćaj online e-bankinga sada potiče od aplikacija i programa koji nisu browser-i koji mogu da ne provere ispravnost SSL sertifikata na adekvatan način.

Lažni sertifikati sami po sebi nisu dovoljni da omoguće napadaču da izvede napad. On mora pred toga da bude u poziciji da prati mrežni saobraćaj između mobilnog uređaja žrtve i servera sa kojim komunicira. U praksi, to znači da će napadaču biti potrebno da deli mrežu i internet vezu sa žrtvom, ili da ima pristup nekom sistemu na internetu između žrtve i servera. Postavljanje lažne wireless pristupne tačke je jedan od najlakših načina za napadača da izvede takav napad, jer može lako nadzirati celokupan mrežni saobraćaj ali i imati uticaj na rezultate DNS upita.

Aplikacije za online banking za mobilne uređaje su poznate po lošoj proveri SSL sertifikata, kažu iz Netcraft-a. I aplikacije i browser-i mogu biti ranjivi ako korisnik bude prevaren da instalira lažne root sertifikate zahvaljujući društvenom inženjeringu i napadima malvera.

Mnogi lažni sertifikati koje je otkrio Netcraft napravljeni su sa lošom namerom. Među lažnim SSL sertifikatima je jedan koji legitimizuje Facebook fišing stranicu sa servera u Ukrajini. Jedan lažni sertifikat sa servera u Rusiji se koristi za različite Google servise, a jedan “zamenski” sertifikat da bi stranica ličila na stranicu najveće ruske banke.

Pored toga otkriven je i lažni sertifikat za Apple iTunes, koji je trenutno najpopularnija fišing meta posle PayPal-a, kao i za POP mail server kompanije GoDaddy.

Nisu kriminalci jedini koji lažiraju sertifikate da bi presretali komunikacije. Istraživači Netcraft-a otkrili su jedan takav sertifikat za youtube.com sa servera u Pakistanu, zemlje koja ima istoriju blokiranja pristupa YouTube-u. Ovaj sertifikat je verovatno deo pokušaja da se spreče građani Pakistana da posećuju YouTube jer posetioci na web sajtu vide obaveštenje “Ovaj sadržaj je zabranjen u Pakistanu”.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje