Otkriveno kako je hakovano više od 300000 Spotify naloga
Vesti, 24.11.2020, 10:00 AM

Korisnici su se godinama žalili da su im Spotify nalozi hakovani a lozinke promenjene, da im se nove plejliste pojavljuju na profilima ili su njihovim porodičnim nalozima dodavani nepoznati ljudi iz drugih zemalja.
Kompanija VPNMentor objavila je izveštaj koji detaljno opisuje kako se baza podataka koja sadrži više od 380 miliona zapisa, uključujući podatke za prijavljivanje i druge korisničke podatke, koristila za hakovanje Spotify naloga.
Uobičajeno je da hakeri koriste velike kolekcije kombinacija korisničkog imena/lozinke koje su procurile u nekim ranijim napadima, da bi dobili pristup korisničkim nalozima na nekim drugim internet platformama. Napadači zapravo koriste prednosti slabih lozinki koje korisnici ne samo da koriste za prijavljivanje na svoje online naloge, nego ih recikliraju i ponovo koriste za naloge na različitim internet platformama.
VPNMentor je objavio izveštaj o Elasticsearch bazi podataka koja sadrži stotine miliona kombinacija korisničkog imena i lozinke koje su korišćene u napadima na Spotify.
Poreklo baze podataka je nepoznato, a pretpostavlja se da su hakeri koristili podatke za prijavljivanje ukadene sa druge platforme, aplikacije ili veb sajta, za pristup Spotify nalozima.
Svaki zapis u ovoj bazi podataka sadrži korisničko ime (email adresa), lozinku i da li se ovi podaci mogu koristiti za prijavljivanje na Spotify nalog.
Istraživači veruju da je 300 miliona zapisa iz baze podataka omogućilo napadačima da hakuju 300 000 do 350 000 Spotify naloga.
VPNMentor je bazu podataka otkrio 3. jula ove godine, a kontaktirao Spotify šest dana kasnije. Iz kompanije Spotify odgovor je stigao istog dana.
Spotify je odmah pokrenuo resetovanje lozinki za sve pogođene korisnike. Kao rezultat toga, informacije u bazi podataka su postale beskorisne, naveli su istraživači.
Iako je korisnici zahtevaju već neko vreme, Spotify ne podržava dvokatornu potvrdu identiteta, koja bi u velikoj meri povećala sigurnost naloga.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade