Otkriveno kako je hakovano više od 300000 Spotify naloga
Vesti, 24.11.2020, 10:00 AM

Korisnici su se godinama žalili da su im Spotify nalozi hakovani a lozinke promenjene, da im se nove plejliste pojavljuju na profilima ili su njihovim porodičnim nalozima dodavani nepoznati ljudi iz drugih zemalja.
Kompanija VPNMentor objavila je izveštaj koji detaljno opisuje kako se baza podataka koja sadrži više od 380 miliona zapisa, uključujući podatke za prijavljivanje i druge korisničke podatke, koristila za hakovanje Spotify naloga.
Uobičajeno je da hakeri koriste velike kolekcije kombinacija korisničkog imena/lozinke koje su procurile u nekim ranijim napadima, da bi dobili pristup korisničkim nalozima na nekim drugim internet platformama. Napadači zapravo koriste prednosti slabih lozinki koje korisnici ne samo da koriste za prijavljivanje na svoje online naloge, nego ih recikliraju i ponovo koriste za naloge na različitim internet platformama.
VPNMentor je objavio izveštaj o Elasticsearch bazi podataka koja sadrži stotine miliona kombinacija korisničkog imena i lozinke koje su korišćene u napadima na Spotify.
Poreklo baze podataka je nepoznato, a pretpostavlja se da su hakeri koristili podatke za prijavljivanje ukadene sa druge platforme, aplikacije ili veb sajta, za pristup Spotify nalozima.
Svaki zapis u ovoj bazi podataka sadrži korisničko ime (email adresa), lozinku i da li se ovi podaci mogu koristiti za prijavljivanje na Spotify nalog.
Istraživači veruju da je 300 miliona zapisa iz baze podataka omogućilo napadačima da hakuju 300 000 do 350 000 Spotify naloga.
VPNMentor je bazu podataka otkrio 3. jula ove godine, a kontaktirao Spotify šest dana kasnije. Iz kompanije Spotify odgovor je stigao istog dana.
Spotify je odmah pokrenuo resetovanje lozinki za sve pogođene korisnike. Kao rezultat toga, informacije u bazi podataka su postale beskorisne, naveli su istraživači.
Iako je korisnici zahtevaju već neko vreme, Spotify ne podržava dvokatornu potvrdu identiteta, koja bi u velikoj meri povećala sigurnost naloga.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade