Otkriveno više od 100 lažnih ekstenzija za Chrome: skriveni špijuni u pregledaču kradu lozinke i naloge
Vesti, 21.05.2025, 11:30 AM

Od februara prošle godine za sada nepoznati sajber kriminalac napravio je više 100 lažnih Chrome ekstenzija. Ove ekstenzije, koje se na prvi pogled čine kao korisni alati - VPN-ovi, AI asistenti, SEO alati ili dodaci za kriptovalute - kriju funkcionalnosti koje omogućavaju krađu podataka i kompromitovanje korisničkih naloga, navodi se u izveštaju DomainTools-a koji detaljno opisuje ovu „masovnu, kontinuiranu kampanju zlonamernih Chrome ekstenzija“.
U ovom trenutku, mnoge od otkrivenih ekstenzija su i dalje dostupne u Chrome veb prodavnici.
„Ekstenzije obično imaju dvostruku funkcionalnost, generalno izgleda da funkcionišu kako je predviđeno, ali se i povezuju sa zlonamernim serverima da bi slale korisničke podatke, primale komande i izvršavale proizvoljni kod“, navodi se u izveštaju.
Neke od lažnih ekstenzija koje su primetili istraživači DomainTools-a su Deepseek AI, DeBank, Manus AI, Eart VPN, Eelephant, Forti VPN i SiteStats.
Napad počinje sa sajta koji se predstavlja kao legitimni servis a zapravo služi kao mamac usmeravajući korisnike u Google-ovu Chrome veb prodavnicu da bi instalirali odgovarajuću ekstenziju.
Kada korisnik instalira ekstenziju, ona zaista može da obavlja neku osnovnu funkciju, ali paralelno sa tim, u pozadini uspostavlja kontakt sa serverima napadača, preuzima skripte, prikuplja kolačiće, otima sesije, izvršava zlonamerni kod i manipuliše saobraćajem. Neke ekstenzije čak postaju mrežni proksi i preusmeravaju sav korisnički saobraćaj preko zlonamernih servera.
Istraživači iz DomainTools-a ističu da su ekstenzije dizajnirane sa prekomernim dozvolama, što im omogućava interakciju sa svakim posećenim sajtom, izvršavanje skripti preuzetih sa domena koje kontroliše napadač, zlonamerna preusmeravanja, pa čak i ubacivanje oglasa.
Napadač je do sada napravio više od 100 veb sajtova i isto toliko ekstenzija. Mnogi od sajtova koriste isti obrazac: domen sa nastavkom .top, registar NameSilo, Cloudflare kao hosting provajdera i SSL sertifikate izdavača WE1.
Interesantno je da su mnogi od sajtova koristili Facebook Tracker ID-ove, što ukazuje da se na neki način koriste Facebook/Meta aplikacije, stranice, grupe, pa čak i oglasi kako bi se privukli posetioci. Korisnici mogu naleteti na ovakve sajtove čak i prilikom obične Google ili Facebook pretrage.
Još jedna manipulacija uočena je kod lažnih ekstenzija koje se predstavljaju kao DeepSeek: korisnici koji su ostavljali nisku ocenu (1-3 zvezdice) bili su preusmereni na privatne stranice za povratne informacije na domenu ai-chat-bot[.]pro, dok su oni koji daju visoku ocenu (4-5 zvezdica) automatski upućivani na zvaničnu stranicu Chrome veb prodavnice. Time se veštački održava visoka ocena ekstenzije.
Google je, nakon prijava, uklonio veliki broj zlonamernih ekstenzija, ali zbog zakašnjenja u detekciji i reakciji, veliki broj korisnika je već bio izložen riziku.
Stručnjaci upozoravaju korisnike da budu oprezni i slede sledeće preporuke:
∞ Instalirajte isključivo ekstenzije renomiranih i poznatih programera
∞ Pažljivo proverite dozvole koje ekstenzija traži — ako traži više nego što je logično za njenu funkciju, budite sumnjičavi
∞ Proverite komentare i ocene, ali imajte na umu da ocene mogu biti lažne
∞ Koristite pouzdani antivirusni softver
Ilustracija: AI

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade