Pazite šta pričate u blizini smart televizora
Vesti, 10.02.2015, 08:00 AM

Pazite šta pričate kada ste u blizini Samsungovih pametnih televizora.
Vlasnici Samsungovih smart televizora koji koriste funkciju prepoznavanja glasa za kontrolu uređaja trebalo bi da znaju da sve što pričaju u prostoriji u kojoj se nalazi uređaj ne mora da ostane između četiri zida. Izgleda da pametni televizori nisu baš toliko pametni te da ne mogu da cenzurišu zvuk koji nije u vezi funkcije prepoznavanja glasa i primanja glasovnih naredbi.
Ovo čak nije ni bila tajna, jer takvo upozorenje stoji u Samsungovoj globalnoj politici privatnosti za Smart TV uređaje, u okviru odeljka posvećenog funkciji prepoznavanja glasa.
U tom dokumentu se jasno kaže da glasovne komande mogu biti prosleđene, zajedno sa informacijama o uređaju, trećoj strani, u meri koja je neophodna da se korisniku obezbedi funkcija prepoznavanja glasa. Pored toga, Samsung može prikupljati a uređaj može snimati glasovne komande i dodatne informacije koje mogu biti povezane sa njima da bi kompanija mogla da obezbedi funkciju prepoznavanja glasa, ali i radi njene procene i unapređenja.
Međutim, dodatni podaci ne moraju imati bilo kakve veze sa unapređenjem servisa. S obzirom da treća strana pruža uslugu pretvaranja snimljenog zvuka u tekst, Samsung nije jedini koji bi mogao doći u posed “dodatnih informacija” koje u mnogim slučajevima mogu biti lične prirode. Samsung je i upozorio na taj rizik:
“Molimo vas, budite oprezni kad izgovarate reči koje uključuju lične ili druge osetljive informacije, te informacije će biti među podacima koji se snimaju i prosleđuju trećoj strani preko funkcije prepoznavanja glasa”, kaže se u uputstvu.
Drugim rečima, Samsung Smart TV vas uvek sluša, ako koristite funkciju prepoznavanja glasa. Ali čak i ako je isključite, Samsung i dalje prikuplja vaše podatke.
Portparol Samsunga je rekao da Samsung privatnost korisnika shvata veoma ozbiljno i da u svim Smart TV uređajima kompanija primenjuje industrijski standard zaštitnih mera, što uključuje enkripciju podataka u cilju zaštitte ličnih podataka korisnika i sprečavanja njihovog neovlašćenog prikupljanja i upotrebe. Predstavnik kompanije je istakao i da korisnik može uključiti ili isključiti prepoznavanje glasa, kao i prekinuti vezu televizora sa internetom da bi sprečio slanje podataka.
“Korisnici lako mogu prepoznati kada je funkcija prepoznavanja glasa aktivirana po tome što se ikona mikrofona pojavljuje na ekranu. Samsung ne zadržava glasovne podatke i ne prodaje ih trećim licima”, kažu iz kompanije iz koje objašnjavaju da ako korisnik koristi funkciju prepoznavanja glasa, glasovni podaci se prosleđuju trećoj strani i šalju na server, gde se traži zahtevani sadržaj koji se zatim vraća televizoru.
Samsung nije imenovao treću stranu koja pruža usluge prepoznavanja glasa.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade