Policija zaplenila domene ransomware kartela LockBit
Vesti, 20.02.2024, 13:00 PM

Ransomware kartel LockBit ostao je bez veb sajta koji je grupa koristila za objavljivanje imena novih žrtava. Na sajtu sada stoji obaveštenje da je policija zaplenila sajt ransomware bande koja je poslednjih godina bila jedna od najuspešnijih.
U operaciji Kronos koja je pokrenuta protiv grupe učestovalo je 11 zemalja - Australija, Kanada, Finska, Francuska, Nemačka, Japan, Holandija, Švedska, Švajcarska, Velika Britanija i SAD a akciju je predvodio Evropol.
Grupa istraživača malvera vx-underground, u poruci objavljenoj na X-u, je rekla da je policija uspelea da hakuje LockBitove servere iskorišćavajući poznatu softversku ranjivost (CVE-2023-3824), dakle, koristeći taktiku koju sami sajber kriminalci često koriste da bi se infiltrirali u sisteme svojih meta. Istraživači kažu da imaju potvrdu i od administratora LockBita, kao i da su zaplenjena najmanje 22 darknet veb sajta grupe, što pokazuje da je policija uspela da prodre duboko u onlajn infrastrukturu grupe.
Policija je kriminalcima ostavila poruku da poseduje izvorni kod, detalje o žrtvama koje je grupa napala, iznos iznuđenog otkupa, ukradene podatke, razgovore i još mnogo, mnogo više. Zanimljivo je da poruka policije oponaša vrstu retorike koju ransomware karteli koriste sa svojim žrtvama.
Administratori LockBita poslali su poruku partnerskim grupama u kojima kažu da policija nije preuzela sve njihove domene. Međutim, podružnicama je naloženo da ne komuniciraju sa žrtvama putem LockBitove infrastrukture što može značiti da LockBit možda prikriva pravi uticaj koji je ova policijska akcija imala na sisteme bande.
Prema vx-undergroundu, banda je pokušala da smiri svoje saradnike rekavši da su serveri sa ukradenim podacima netaknuti. Sajber kriminalci inače koriste ukradene podatke kao sredstvo pritiska da primoraju žrtve da plate otkup.
LockBit, koji se pojavio 3. septembra 2019. godine, bila je jedna od najaktivnijih i najozloglašenijih ransomware bandi u istoriji, koja je do sada napala više od 2.000 žrtava.
Još uvek nema reči o bilo kakvom hapšenju ili sankcijama, ali ovo je ozbiljan udarac operacijama LockBita.
Zaplena LockBitove infrastrukture je druga takva akcija za manje od tri meseca. U decembru 2023. nešto slično se dogodilo ALPHV ransomware bandi.
I LockBit i ALPHV su sam vrh u svetu ransomwarea, a oba ransomwarea su razvile grupe sa jakim vezama sa sajber podzemljem u Rusiji.
Jedan od ključnih efekata koje ovakve akcije imaju na ransomware bande je uticaj na njihovu reputaciju. Bande se oslanjaju na filijale, sajber kriminalce koji iznajmljuju ransomware da bi ga primenili protiv ciljeva. Kada filiijale počnu da se plaše da bi im policija mogla ući u trag, okreću se drugim ransomware bandama.
Foto: Clint Patterson / Unsplash

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade