Potpuno zakrpljen siguran Windows je iluzija: haker pokazao kako je takav sistem ranjiv na stare napade
Vesti, 08.08.2024, 13:00 PM
.jpg)
Potpuno zakrpljen i siguran sistem je samo iluzija. Istraživač SafeBreach Labsa Alon Leviev zaobišao je najdublji sloj zaštite Windowsa i potpuno ažuriran Windows računar učinio ranjivim na davno zakrpljene ranjivosti iz prošlosti.
Potencijalne posledice ovakvog napada mogle bi biti razorne. Napadači bi mogli koristili ovu metodu da u potpunosti kompromituju sisteme.
Leviev kaže da je ovim napadom hteo da pokaže da je moguće pretvoriti potpuno zakrpljeni Windows sistem u sistem sa hiljadu ranjivosti iz prošlosti, tako da je termin „potpuno zakrpljen“ besmislen za bilo koji Windows uređaj na svetu.
Istina, napadači bi najpre morali da steknu početno uporište sa administratorskim privilegijama, ali kada uđu, bilo bi gotovo.
Leviev je pronašao grešku u procesu ažuriranja operativnog sistema Windows koja je omogućila da se izvrši napad na stariju verziju.
Napad na nižu verziju (downgrade attack), takođe poznat kao napad na vraćene verzije (version-rollback attack), ima za cilj da vrati potpuno ažurirani sistem na stariju verziju.
Leviev je iskoristio nekoliko ranjivosti za razvoj Windows Downdate alata za hakovanje procesa Windows Update. Leviev je detaljno opisao Windows Downdate ističući da se može koristiti za pretvaranje „potpuno zakrpljene Windows mašine podložne hiljadama ranjivosti iz prošlosti”. Alat bi, dodao je Leviev, mogao da „preuzme proces Windows Update kako bi napravio potpuno nevidljive, uporne i nepovratne degradacije na kritičnim komponentama OS-a”, što mu omogućava da podigne privilegije i zaobiđe bezbednosne funkcije.
SafeBreach je obavestio Microsoft o Levievom istraživanju i njegovim nalazima u februaru 2024. a Leviev je svoj alat Windovs Downdate i svoje istraživanje predstavio na konferenciji Black Hat USA koja se danas završava.
Foto: Clint Patterson | Unsplash

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade