Projekat No More Ransom dobio 34 nova partnera i 32 alata za dešifrovanje fajlova

Vesti, 16.12.2016, 01:00 AM

Projekat No More Ransom dobio 34 nova partnera i 32 alata za dešifrovanje fajlova

Pre nekoliko meseci, Intel Security, Kaspersky Lab, holandska Nacionalna policija i Europol pokrenuli su inicijativu No More Ransom koja je pravi primer partnerstva privatnog i javnog sektora, u kome su se sve strane obavezale da će se zajedno boriti protiv ransomwarea.

Deo te inicijative je i razvoj portala, koji se u moru sajtova koji korisnicima i kompanijama savetuju da plate kriminalcima ili se oproste od svojih podataka, izdvojio time što je ponudio treću mogućnost - ne samo da žrtve ransomwarea na ovom sajtu mogu saznati koji je ransomware inficirao njihove računare, već u slučajevima infekcije određenim ransomwareima mogu dešifrovati svoje podatke pomoću besplatnih alata za dešifrovanje koji se mogu preuzeti sa sajta.

Osim toga, žrtave na ovom portalu mogu naći informacije o prevenciji infekcije kao i savete o tome kako prijaviti problem sa ransomwareom policiji.

Razvoj ovakvih alata zahteva vreme i mnogo truda koji ulažu policija i privatne kompanije koje su deo ove inicijative. Oni zajedno rade na identifikaciji kriminalne infrastrukture, na tome da je zaplene i izvuku ključeve za dešifrovanje. Sve ovo se radi sa jednim ciljem - da se žrtvama pruži treća opcija, da ne plate, već da bez troškova vrate svoje podatke.

Od pokretanja inicijative do danas, mnogo toga se dogodilo. Zahvaljujući alatima koji su žrtvama dostupni na sajtu dešifrovani su podaci na 6000 računara. Izraženo u novcu koji bi se našao u rukama kriminalaca, ova inicijativa je "spasila" oko 2 miliona dolara.

Od juče, sajt je dostupan i na holandskom, francuskom, italijanskom, portugalskom i ruskom jeziku. Prevođenje sajta na druge jezike je u toku, i to će ubrzo biti vidljivo.

Osim toga, inicijativa je dobila i nove partnere. Juče su se projektu pridružili Bitdefender, Check Point, Emsisoft i Trend Micro. To je sajtu donelo još 32 nova alata za dešifrovanje. Pomenute kompanije će direktno doprinositi razvoju novih alata za dešifrovanje.

Novi partneri koji će projektu pružati podršku su i sledeće privatne kompanije i organizacije koje će uložiti svoje vreme i resurse kako bi promovisali No More Ransom na međunarodnom nivou. Nova podrška projektu su AnubisNetworks, AON, Armor, Association for Preventing and Countering Frauds (APCF), BH Consulting, CECyF (Centre Expert contre la Cybercriminalité Français), Cyberlaws.NET, Cylance Inc., DATTO, Inc., ESET, FS- ISAC (Financial Services - Information Sharing & Analysis Center), G DATA Software AG, Heimdal Security, s21Sec, Smartfense, SWITCH, Ukrainian Interbank Payment Systems Member Association (EMA), CERT-EU (Computer Emergency Response Team for the EU institutions, agencies and bodies), IRISS CERT (Irish Reporting and Information Security Service), CIRCL.LU (Computer Incident Response Center Luxembourg) i SI-CERT (Slovenian Computer Emergency Response Team).

Europol je iskoristio svoj uticaj da bi ubedio policije drugih zemalja da se pridruže projektu. Tako su novi članovi projekta, eu-LISA, policije Austrije, Hrvatske, Danske, Finske, Malte, Rumunije, Singapura i Slovenije.

"Kao industrija, mi činimo sve što možemo u borbi protiv ransomwarea, ali nam je potrebna vaša pomoć", kaže Kristijan Bik iz kompanije Intel Security, dodajući da je inicijativa otvorena za organizacije koje mogu podržati javnu promociju borbe protiv ransomwarea kao partneri koji pružaju podršku projektu ili kao pridruženi partneri ako su u pitanju organizacije koje razvijaju alate za dešifrovanje i koje mogu pružiti operativnu pomoć.

"Jedini način na koji se možemo boriti protiv ove rastuće pretnje je saradnja, vreme je za istinsko partnerstvo javnog i privatnog sektora. Uključite se, potrebni ste svojoj industriji."


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje