Pwn2Own: Hakovani Chrome, IE 10 i Firefox

Vesti, 08.03.2013, 08:05 AM

Pwn2Own: Hakovani Chrome, IE 10 i Firefox

Nagradni fond ovogodišnjeg hakerskog takmičenja Pwn2Own koje se održava u okviru konferencije CanSecWest u Vankuveru, u Kanadi, je skoro u potpunosti potrošen jer su hakeri osvojili ukupno 480000 dolara ubedljivo porazivši proizvođače softvera.

Tokom protekla dva dana, hakovani su Microsoft Explorer 10, Google Chrome i Mozilla Firefox. Osim browser-a, hakeri su savladali i Java-u, Adobe Flash Player i Adobe Reader. Jedini program, učesnik takmičenja, koji nije hakovan je Apple-ov Safari na Mac OS X Mountain Lion.

Osim novčanih nagrada, hakeri će svojim kućama poneti i laptop računare koje su uspeli da hakuju.

„U svetu Pwn2Own, uspešan napad znači da samo pregledavanjem nepouzdanog web sadržaja možete ubaciti i pokrenuti proizvoljan izvršni kod izvan browser-a“, kaže Pol Daklin iz Sophos-a. U stvarnom svetu, to znači da možete izvesti drive-by install napad, u kojem zaobilazite sve zaštite, preventivne mere i pop-up upozorenja browser-a.“

Istraživači francuske firme VUPEN Security su u sredu hakovali Microsoft Surface Pro sa Windows 8 i to zahvaljujući dvema 0-day ranjivostima u IE 10. VUPEN-ovi hakeri su koristili tako "elegantnu" ranjivost u IE 10 da čak nije došlo ni do pucanja browser-a tokom napada. Oni su pokrenuli proces izvan sandbox-a tako da napadnti korisnik, u realnim okolnostima, ne bi čak ni znao da je hakovan.

Ubrzo posle toga, isti istraživači su hakovali i Firefox zahvaljujući use-after-free ranjivosti kao i potpuno novoj tehnici kojom su zaobišli ASLR (Address Space Layout Randomization) i DEP (Data Execution Prevention) na Windows 7.

Istraživači VUPEN-a su kompromitovali i Adobe Flash Player a zajedno sa nezavisnim istraživačem Benom Marfijem, Džošuom Drejkom iz Accuvant-a i Džejmsom Foršovom iz Context Information Security uspešno su napali i Java-u. Džordž Hoc je hakovao Adobe Reader, dok su istraživači MWR Labs-a hakovali Google Chrome. Oni su demonstrirali exploit protiv ranije nepoznatih ranjivosti u Google Chrome-u na laptop računaru sa Windows-om. Posetom malicioznoj stranici moguće je iskoristiti novootkrivenu ranjivost koja omogućava izvršavanje koda napadača. Oni su koristili i ranjivost u kernelu operativnog sistema na računaru kako bi stekli povišene privilegije na sistemu i izvršili svoje komande izvan sandbox-a. To je uspelo uprkos ASLR i DEP zaštiti kojom raspolaže Windows 7.

Ipak, u Google-u ima razloga za zadovoljstvo jer niko nije odgovorio na Pwnium izazov koji je pred hakere stavio zadatak da savladaju Chrome OS, tako da iz nagradnog fonda od preko 3 miliona dolara koji je Google namenio za tu svrhu, nije otišao ni peni.

Sve informacije o ranjivostima i exploit-ima učesnici Pwn2Own moraće da proslede HP Zero Day Inicijativi koja je sponzor hakerskog takmičenja.

Zanimljivo je i to da su istraživači VUPEN-a ipak odlučili da se opet pojave na takmičenju. Direktor VUPEN-a je rekao da su razmišljali da li uopšte da učestvuju na takmičenju zbog toga što cene dobrih i pouzdanih exploit-a postaju sve veće. On kaže da su istraživači VUPEN-a proveli nekoliko nedelja tražeći ranjivost u IE 10 i još nekoliko nedelja utrošili na pisanje exploit-a. „Čak i nagrade na Pwn2Own ne pokrivaju taj trošak“, kaže Bekrar, direktor VUPEN-a. On je dodao da je Chrome koga su hakovali istraživači njegove firme najteža meta zbog sandbox-a i kontinuiranih napora Google-a da ispravi sigurnosne propuste, ali i da je Java najlakša meta za napad zato što nema sandbox i zato što je njen kod isuviše veliki.

Odnos između otkrivenih ranjivosti i bezbednosti browser-a je realan problem koji neće uskoro biti rešen, smatraju stručnjaci. Često se dešava da kod koji se dodaje da bi se rešio problem jedne ranjivosti zapravo pruža nove mogućnosti za napade.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje