Ransomware grupa Royal od žrtava širom sveta pokušala da iznudi više od 275 miliona dolara
Vesti, 14.11.2023, 13:00 PM
.jpg)
Od septembra 2022. godine ransomware grupa Royal, koja se pojavila početkom te godine, objavila je napade na najmanje 350 žrtava širom sveta, a zahtevi grupe za otkupninu upućeni žrtvama premašili su 275 miliona dolara, objavio je američki Federalni istražni biro (FBI). Pojedinačni zahtevi za otkupninu kretali su se u rasponu od jednog do 11 miliona dolara a zauzvrat grupa je žrtvama obećavala da će im odblokirati sisteme ili skloniti sa sajta ukradene podatke.
Royal je poznat po taktici dvostruke iznude koja podrazumeva eksfiltraciju podataka pre šifrovanja. Banda objavljuje podatke ukradene od žrtava na svom sajtu ako se otkupnina ne plati.
„Grupa Royal isključuje antivirusni softver i eksfiltrira velike količine podataka pre nego što na kraju primene ransomware i šifruju sisteme“, navodi se u zajedničkom obaveštenju FBI i CISA-e.
Većina napada ove grupe počinje fišing imejlom.
U saopštenju američkih agencija koje uključuje najnovije taktike, tehnike i procedure (TTP) i indikatore kompromisa (IOC), kaže se da se grupa Royal razlikuje od većine operacija sajber kriminala po tome što zapravo ne precizira iznose otkupnine ili nema uputstvo za plaćanje.
„Umesto toga, obaveštenje koje se pojavljuje nakon šifrovanja, zahteva od žrtava da direktno komuniciraju sa akterom pretnje preko .onion URL adrese (dostupne preko Tor pretraživača)“, navodi se u saopštenju.
Grupa je bila među najaktivnijim u prvoj polovini 2023. godine. Međutim, aktivnost grupe značajno se smanjila poslednjih meseci, a njihov sajt na mračnom vebu je neaktivan od oktobra.
FBI i američka Agencija za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost (CISA) veruju da Royal sada možda posluje pod drugim imenom - Blacksuit.
Poslednja aktivnost pod imenom Royal zabeležena je u julu 2023. godine, kada je grupa dodala na sajt svoju poslednju žrtvu. Royal je u martu dodao 38 žrtava. Poređenja radi, Blacksuit sada dodaje 1-2 žrtve svakog meseca.
I Royal i Blacksuit koriste legitiman softver i alate otvorenog koda tokom napada.
Stručnjaci za sajber bezbednost veruju da Royal funkcioniše kao zatvorena grupa bez filijala, a ne po modelu Ransomware-as-a-Service (RaaS).

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade