RansomwareFree: Još jedan besplatni alat za zaustavljanje ransomwarea
Vesti, 20.12.2016, 09:30 AM

Poslednjih godina problem sa ransomwareima je eskalirao - svakodnevno se pojavljuju novi malveri ove vrste tako da je svaka pomoć u borbi protiv njih dobrodošla.
Jedno takvo rešenje je ponudila firma iz Bostona u SAD, Cybereason. Reč je o besplatnom alatu RansomwareFree koji može da pomogne korisnicima Windows 7, 8 i 10, kao i korisnicima Windows Server R2 i 2008 R2. Ovaj alat obezbeđuje detekciju ransomwarea u realnom vremenu. On može da uoči većinu ransomwarea pre nego što počnu sa šifrovanjem fajlova i upozori korisnike da preduzmu neke mere.
RansomwareFree funkcioniše tako što kreira foldere sa nasumično izabranim nazivima koji služe kao mamac. Nazivi ovih foldera počinju karakterima kao što su ~ ili ! koje će ransomware najpre skenirati.
RansomwareFree nadzire ove fajlove i kad god se tu nešto promeni on detektuje proces i zaustavlja ga.
RansomwareFree pri tom pita korisnika da li želi da zastavi taj proces ili da se on nastavi.
Prema tvrdnjama stručnjaka firme Cybereason, RansomwareFree može da detektuje više od 40 različitih ransomwarea, među kojima su Locky, CryptoWall, TeslaCrypt, Jigsaw, Cerber i drugi.
RansomwareFree otkriva kada počne šifrovanje fajlova koje je karakteristično za ransomware, i na inficiranom računaru i na deljenjim i/ili umreženim diskovima.
Jedini nedostatak ovog alata je to što mu je potrebno malo vremena da otkrije kada počne šifrovanje fajlova. To znači da pre nego što RansomwareFree otkrije da se nešto dešava, može se desiti da nekoliko fajlova bude šifrovano.
Mnogi bi pristali da žrtvuju nekoliko fajlova da bi spasili ostale, ali ne morate žrtvovati nijedan fajl - najbolji način da sačuvate svoje fajlove od ransomwarea je redovan backup.
RansomwareFree spada u kategoriju anti-ransomware alata koje često zovu vakcinama, kao što su Anti-Ransomware kompanije Malwarebytes, Anti-Ransomware alat kompanije Bitdefender, Anti-Ransomware alat za preduzeća kompanije Kaspersky Labs, i Cryptostalker Šona Vilijemsa(samo za Linux).

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade