Rusija: Sajber-napadi mogu eskalirati u oružani sukob
Vesti, 14.06.2022, 10:00 AM

Ruska vlada je navodno upozorila SAD i njihove saveznike da rizikuju „direktan vojni sukob“ ako se nastave sajber napadi na njihovu infrastrukturu i da će pokušaji da se izazove Moskva u sajber sferi naići na odgovarajuće protivmere.
Pretnje su usledile nakon izveštaja da je veb sajt ruskog Ministarstva građevinarstva, stambenih i komunalnih delatnosti hakovan i srušen i da su hakeri ostavili poruku „Slava Ukrajini“ na početnoj stranici sajta.
U saopštenju ministarstva spoljnih poslova u koje je Rojters imao uvid, hakeri iz SAD i Ukrajine su krivi za sve veće i češće napade na rusku kritičnu infrastrukturu i državne institucije. Tvrdi se da su SAD „namerno snižavale prag za borbenu upotrebu“ IT-a i pretile potencijalnom odmazdom u stvarnom svetu.
„Militarizacija informacionog prostora od strane Zapada i pokušaji da se on pretvori u arenu međudržavne konfrontacije uveliko su povećali pretnju direktnog vojnog sukoba sa nepredvidivim posledicama“, navodi se u izveštaju. „Budite uvereni, Rusija neće ostati bez odgovora na agresivne akcije. Svi naši koraci biće odmereni, ciljani, u skladu sa našim zakonodavstvom i međunarodnim pravom.”
Sajtovi brojnih ruskih državnih kompanija i vladinih organizacija, od avio-kompanija do banaka, pa čak i portala za prodaju alkohola, redovno su izloženi DDoS napadima od početka rata.
Drugim napadima se nastojalo da se kompromituju i procure korisnički podaci, pa čak i da se izbrišu evidencije klijenata i preduzeća iz baza podataka u oblaku.
Ruski predsednik Putin je prošlog meseca bio primoran da javno prizna da se broj sajber-napada na Rusiju od strane stranih „državnih struktura” višestruko povećao. On je pozvao na pojačanu sajber-odbranu i smanjenje upotrebe softvera i hardvera stranog porekla.
Međutim, realnost je da je i Rusija okrivljena za veliki broj DDoS i destruktivnih napada malvera u Ukrajini od početka invazije.
U aprilu je Microsoft tvrdio da su svi ogromni sajber resursi zemlje bili okrenuti ka njenom susedu na zapadu, protiv koga je Rusija navodno pokrenula stotine kampanja.
Photo by Anna Tis

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade