Rusija i SAD predale Generalnoj skupštini UN zajedničku rezoluciju o sajber bezbednosti

Vesti, 20.10.2021, 12:00 PM

Rusija i SAD predale Generalnoj skupštini UN zajedničku rezoluciju o sajber bezbednosti

Rusija i Sjedinjene Države predložile su Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija zajedničku rezoluciju o odgovornom ponašanju država u sajber prostoru. Više od 50 država članica UN pridružilo se dokumentu kao koautori.

U dokumentu je akcenat stavljen na udružene napore u razvoju pravila ili obaveznih normi odgovornog ponašanja država u sajber prostoru.

Ranije su pravila ponašanja na mreži u UN utvrđivana u dve grupe - u Grupi vladinih stručnjaka koju su stvorile Sjedinjene Države (GGE, 25 zemalja) i Otvorenoj radnoj grupi pokrenutoj na inicijativu Rusije (OEWG). Rusija i Sjedinjene Države su članice obe grupe, ali Moskva je promovisala OEWG, a Vašington je podržavao GGE. Stoga su se zemlje ponašale kao rivali kada je reč o sajber pitanjima. Prošle nedelje su delegacije Rusije i Sjedinjenih Država predstavile nacrt rezolucije tokom neformalnih konsultacija u UN. Sada će se rad na pravilima nastaviti u jednoj grupi - OEWG.

Andrej Kruckih, specijalni izaslanik predsednika Rusije za međunarodnu saradnju u oblasti informatičke bezbednosti i direktor Odeljenja za međunarodnu bezbednost Ministarstva spoljnih poslova, predstavljajući rezoluciju na sastanku u UN, rekao je da je ovo “istorijski trenutak”.

U rezoluciji se napominje da su sve države zainteresovane za promovisanje upotrebe informaciono -komunikacionih tehnologija (IKT) u miroljubive svrhe, kao i za sprečavanje sukoba koji nastaju njihovom upotrebom. U njoj se navodi da je veliki broj država angažovan na izgradnji IKT kapaciteta u vojne svrhe, a upotreba IKT u budućim sukobima postaje sve verovatnija. Potencijalni zlonamerni postupci u vezi sa IKT-om usmereni na kritičnu infrastrukturu izazivaju posebnu zabrinutost.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi macOS malver ClickLock krade podatke uz pomoć korisnika

Novi macOS malver ClickLock krade podatke uz pomoć korisnika

Istraživači kompanije Group-IB otkrili su novi macOS malver pod nazivom ClickLock Stealer, koji za kompromitovanje uređaja ne koristi ranjivosti op... Dalje

Chrome ekstenzija sa skoro milion korisnika uklonjena zbog sumnjivog prikupljanja podataka

Chrome ekstenzija sa skoro milion korisnika uklonjena zbog sumnjivog prikupljanja podataka

Google je uklonio popularnu Chrome ekstenziju ModHeader iz Chrome Web Store-a nakon što su istraživači kompanije Stripe otkrili skrivene funkcional... Dalje

LastPass upozorava na fišing kampanju koja koristi lažna bezbednosna obaveštenja

LastPass upozorava na fišing kampanju koja koristi lažna bezbednosna obaveštenja

Kompanija LastPass je upozorila korisnike na novu fišing kampanju u kojoj napadači koriste lažna bezbednosna obaveštenja kako bi ih usmerili na zl... Dalje

Apple upozorava: prevaranti sve češće koriste FaceTime za krađu podataka i novca korisnika

Apple upozorava: prevaranti sve češće koriste FaceTime za krađu podataka i novca korisnika

Apple je upozorio korisnike iPhone i iPad uređaja da svaki neočekivani FaceTime poziv, poruku ili zahtev za deljenje ličnih podataka tretiraju kao ... Dalje

Novi Android malver RedHook koristi Wireless ADB za preuzimanje kontrole nad telefonom

Novi Android malver RedHook koristi Wireless ADB za preuzimanje kontrole nad telefonom

Istraživači kompanije Group-IB upozoravaju na novu verziju Android malvera RedHook, koja koristi funkciju Wireless ADB kako bi stekla privilegije zn... Dalje