Rusija pooštrava zakone o sajber bezbednosti zbog rekordnog broja sajber prevara

Vesti, 03.04.2025, 10:00 AM

Rusija pooštrava zakone o sajber bezbednosti zbog rekordnog broja sajber prevara

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ove nedelje zakon koji ima za cilj da zaštiti građane od sajber prevara, pošto je finansijski sajber kriminal dostigao rekordne nivoe u zemlji.

Novi zakon, između ostalog, zabranjuje korišćenje stranih aplikacija za razmenu poruka za komunikaciju državnih institucija, banaka i velikih digitalnih platformi sa više od 500.000 korisnika dnevno. Pored toga, od organizacija će se tražiti da dolazne pozive označavaju svojim zvaničnim imenima kako bi se sprečile prevare u kojima napadači prikrivaju svoj identitet da bi se predstavljali kao neko drugi.

Zakon takođe nalaže stvaranje državnog informacionog sistema za praćenje pojedinaca umešanih u sajber kriminal. Zakonodavci tvrde da su ove mere neophodne pošto su sajber prevare i curenje ličnih podataka u porastu širom Rusije.

Prošle godine prevaranti su ukrali rekordnih 27,5 milijardi rubalja (300 miliona dolara) sa ruskih bankovnih računa, što je za 74,4% više u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju podaci ruske centralne banke. U većini incidenata napadači su dobili pristup aplikacijama za mobilno bankarstvo žrtava putem malvera ili taktika društvenog inženjeringa, kao što su phishing linkovi u SMS porukama i lažni oglasi.

Tokom prošle godine, ruske banke su se takođe suočile sa sve većim brojem sajber napada. Banka Rusije je primila više od 750 izveštaja o sajber incidentima, među kojima su DDoS napadi bili najčešći.

Ruski zakonodavci smatraju da je curenje podataka glavni faktor koji podstiče sajber kriminal.

Prošle godine, hakeri su otkrili 286 miliona ruskih brojeva telefona i 96 miliona email adresa, a finansijski sektor je prednjačio po obimu otkrivenih podataka, kažu lokalni stručnjaci. Kao odgovor na ove rastuće pretnje, Putin je u novembru potpisao zakon kojim se povećavaju kazne za kompromitovanje podataka i trgovinu ličnim podacima.

Otprilike u isto vreme, izvršni direktor državne telekomunikacione kompanije Rostelekom rekao je da su lični podaci svih ruskih građana kompromitovani i procureli na internetu. Sberbanka, jedna od najvećih u zemlji, procenila je da je kompromitovano oko 90% podataka ruskih korisnika.

Foto: Nikita Karimov | Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

WhatsApp uvodi passkey - kraj lozinkama za bekape

WhatsApp uvodi passkey - kraj lozinkama za bekape

WhatsApp je najavio da uvodi novu opciju zaštite razgovora - passkey-šifrovane bekape, koja korisnicima omogućava da šifruju rezervne kopije ćas... Dalje

Proizvođač softvera Pegaz dobio trajnu zabranu za špijuniranje korisnika WhatsApp-a

Proizvođač softvera Pegaz dobio trajnu zabranu za špijuniranje korisnika WhatsApp-a

Američki savezni sud izdao je trajnu zabranu izraelskom proizvođaču špijunskog softvera NSO Group, kojom mu se zabranjuje da koristi svoj ozlogla... Dalje

Google najavio da će Chrome od verzije 154 podrazumevano upozoravati korisnike na HTTP sajtove

Google najavio da će Chrome od verzije 154 podrazumevano upozoravati korisnike na HTTP sajtove

Google je najavio da će Chrome od oktobra 2026. godine (verzija 154) podrazumevano tražiti dozvolu korisnika pre nego što se poveže na javne, nebe... Dalje

Google demantovao lažne vesti o hakovanju 183 miliona Gmail naloga

Google demantovao lažne vesti o hakovanju 183 miliona Gmail naloga

Tokom vikenda i početkom nedelje, brojni portali objavili su vest o „masovnom hakovanju Gmail naloga“ i kompromitovanju 183 miliona nalog... Dalje

ClickFix napadi sve češći: korisnici sami inficiraju svoje uređaje

ClickFix napadi sve češći: korisnici sami inficiraju svoje uređaje

Sajber kriminalci sve više koriste novu tehniku socijalnog inženjeringa nazvanu ClickFix, koja manipuliše žrtvama da nesvesno same pokrenu napad n... Dalje