Rusija želi da dekriminalizuje ''patriotsko'' hakovanje
Vesti, 14.02.2023, 09:30 AM

Ruska vlada želi da dekriminalizuje hakovanje sve dok se napadi vrše u interesu zemlje koja trenutno vodi rat u Ukrajini, tako da bi takozvani patriotski hakeri bili oslobođeni krivičnog gonjenja, izvestio je Cybernews.
Kremlj razmatra ideju oslobađanja ruskih hakera od krivične odgovornosti. Ali to bi se primenjivalo samo na napadače koji izvode napade korisne Moskvi, rekao je Aleksandar Kinštajn, šef Komiteta za informacionu politiku Državne dume.
On je dodao da bi se izuzeće primenjivalo za hakere koji se nalaze u Rusiji ali i inostranstvu. To je zato što su mnogi ruski IT profesionalci napustili zemlju kada je prošle godine objavila mobilizaciju.
„Čvrsto sam uveren da je neophodno koristiti sve resurse za efikasnu borbu protiv neprijatelja. Ako nas takvi centri danas napadnu, onda bi Rusija trebalo da ima priliku za adekvatan odgovor“, rekao je Kinštajn, prenosi TASS.
Razvoj, korišćenje i distribucija zlonamernog računarskog softvera trenutno su u Rusiji krivično delo za koje je predviđena maksimalna kazna do sedam godina zatvora. Prema važećem zakonu, sada nema izuzetih. To znači da mnoge od sadašnjih aktivističkih grupa koje podržavaju rusku vladu zapravo krše ruski zakon i da bi se tehnički mogle suočiti sa krivičnim gonjenjem.
Ipak, postoji prećutno razumevanje između takvih grupa i vlade kojoj su potrebni hakeri u ratu protiv Ukrajine.
Sada bi ovo izuzeće zvanično omogućavalo ruskim haktivistima da izvode napade nekažnjeno i to bi se najverovatnije odnosilo na Killnet, XakNet, NoName057(16), CyberArmyRussia, FRwL Team i druge.
Killnet je posebno ozloglašen zbog napada na brojne zdravstvene organizacije. Iako se Killnetove pretnje i njihovi zaštitni znak - DDoS napadi smatraju više smetnjom nego stvarnom pretnjom, stručnjaci za bezbednost upozoravaju da napadi mogu postati destruktivniji u budućnosti i da ova grupa može primeniti malvere za brisanje podataka ili ransomware. Grupa daje ruskoj vladi pokriće za sprovođenje napada na institucije u zapadnim zemljama.
Naslovna fotografija: Philipp Katzenberger, Unsplash

Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novi alat za krađu Microsoft 365 i Google naloga

Istraživači iz Okta Threat Intelligence otkrili su novu platformu za onlajn prevare pod nazivom VoidProxy. U izveštaju objavljenom 11. septembra, i... Dalje
Apple upozorio korisnike na nove napade špijunskog softvera

Apple je upozorio korisnike da su njihovi uređaji meta nove serije napada špijunskog softvera. Apple je ove godine do sada poslao najmanje četiri s... Dalje
Temu kažnjen sa 2 miliona dolara zbog kršenja zakona o pravima potrošača

Temu je pristao da plati 2 miliona dolara u nagodbi sa američkom Federalnom trgovinskom komisijom (FTC) i Ministastvom pravde (DoJ), zbog optužbi da... Dalje
Hakeri zloupotrebljavaju iCloud Calendar za slanje fišing poruka

Sajber kriminalci pronašli su način da zloupotrebe Apple-ovu iCloud Calendar funkcionalnost i da šalju fišing mejlove koji na prvi pogled izgledaj... Dalje
Nova ClickFix prevara: Lažni AnyDesk širi malver MetaStealer

Istraživači sajber bezbednosti u Huntress-u otkrili su novu kampanju koja koristi novu ClickFix tehniku za širenje malvera MetaStealer. Napadači k... Dalje
Pratite nas
Nagrade