Ruska antimonopolska služba pokrenula istragu o Appleu posle žalbe kompanije Kaspersky
Vesti, 09.08.2019, 02:30 AM
Ruska Federalna antimonopolska služba zvanično je započela istragu o američkoj kompaniji Apple posle žalbe koju je u martu podnela domaća kompanija Kaspersky.
Kaspersky je tada optužio Apple da zloupotrebljava svoj dominantni položaj na tržištu, što ima veliki uticaj na programere koji objavljuju aplikacije u App Storeu.
Kaspersky je u žalbi naveo da je Apple uklonio njihovu aplikaciju Safe Kids iz App Storea tri godine posle objavljivanja aplikacije u Appleovoj prodavnici, zbog toga što je američka kompanija dodala sličnu funkcionalnost u iOS koja se zove Screen Time.
Ruska kompanija morala je da ukloni dve ključne funkcije iz aplikacije Kaspersky Safe Kids, a to su kontrola aplikacija i blokiranje pregledača Safari, zbog navodnog kršenja smernica App Storea.
„Sa naše tačke gledišta, čini se da Apple koristi svoju poziciju vlasnika platforme i nadzornika jedinog kanala za isporuku aplikacija korisnicima platforme kako bi diktirao uslove i sprečio druge programere da rade pod istim uslovima“, navela je u žalbi kompanija Kaspersky.
Istraga koju je pokrenula ruska Federalna antimonopolska služba (FAS) treba da proveri ove tvrdnje.
Kaspersky je u svojoj žalbi rekao da odluka u njegovu korist može pomoći celoj industriji jer će omogućiti da svi, uključujući i Apple, igraju po istim pravilima u App Storeu.
„Stoga smo uvereni da smo u pravu i da će naša inicijativa koristiti tržištu u celini. Nadamo se da će Apple obezbediti konkurentne uslove drugim proizvođačima“, navela je kompanija Kaspersky.
Apple se nije zvanično oglašavao povodom žalbe kompanije Kaspersky, a nije komentarisao ni istragu koju je pokrenuo ruska FAS, ali je kompanija ranije odbacila takve tvrdnje u nekoliko slučajeva, uključujući i spor u vezi aplikacije Spotify.
Izdvojeno
108 Chrome ekstenzija krade podatke korisnika
Istraživači iz Socket-a otkrili su veliku kampanju koja uključuje 108 zlonamernih ekstenzija za Google Chrome, sa procenjenih 20.000 pogođenih kor... Dalje
Booking.com potvrdio incident: podaci korisnika u rukama napadača
Booking.com je počeo da obaveštava korisnike nakon što je potvrđeno da je treća strana pristupila delu podataka o rezervacijama. Prema navodima k... Dalje
Google Chrome dobija zaštitu protiv krađe sesija: ukradeni kolačići postaju beskorisni
Google je uveo novu bezbednosnu funkciju u Chrome koja ima za cilj da zaustavi jednu od najčešćih tehnika savremenih napada — krađu korisni... Dalje
Lažni ChatGPT Ad Blocker krao razgovore korisnika
Lažna Chrome ekstenzija pod nazivom ChatGPT Ad Blocker koristila se za krađu razgovora korisnika, predstavljajući se kao alat za uklanjanje oglasa ... Dalje
Microsoft upozorava: WhatsApp poruke šire malver na Windows računarima
Microsoft Defender Security Research Team upozorava na novu kampanju socijalnog inženjeringa koja od kraja februara 2026. cilja korisnike putem Whats... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





