Ruski hakeri koriste WhatsApp za napade na diplomate
Vesti, 21.01.2025, 09:00 AM

Microsoftovi stručnjaci za bezbednost otkrili su novu kampanju fišinga hakera koje podržava ruska država a koja je usmerena protiv visokih diplomata i ukrajinskih humanitarnih organizacija.
Kampanja grupe Star Blizzard prvi put je primećena sredinom novembra i izgleda da je prekinuta do kraja tog meseca.
Hakeri iniciraju kontakt tako što se predstavljaju kao zvaničnici američke vlade i šalju lažne imejlove svojim ciljevima. Poruke obično sadrže lažni poziv za WhatsApp grupu za nevladine inicijative koje podržavaju Ukrajinu.
Međutim, imejl koji poziva primaoce da se pridruže grupi prikazuje pokvareni QR kod, tehniku koja se koristi da primora cilj da odgovori, tražeći alternativu koja funkcioniše.
Kada primalac odgovori, hakeri šalju drugi imejl sa skraćenim „t.ly“ linkom. Otvaranje linka preusmerava korisnika na stranicu sa pozivnicom za WhatsApp sa drugačijim QR kodom.
Posetioci dobijaju uputstvo da otvore WhatsApp na svojim telefonima, pristupe odeljku „Povezani uređaji“, tapnu na „Poveži uređaj“ i skeniraju QR kod na ekranu.
Ljudi koji su koristili WhatsApp na svojim računarima trebalo bi da budu upoznati sa procesom: ovi koraci doveli bi do povezivanja novog uređaja sa WhatsApp nalogom žrtve umesto pridruživanja grupi.
Hakeri mogu brzo da eksfiltriraju osetljive podatke, uključujući poruke, fajlove i listu kontakata, sa kompromitovanog WhatsApp naloga.
Osim lažnih linkova za pozivnice za WhatsApp i QR kodova, u kampanji nije korišćen nikakav malver, zbog čega je veća verovatnoća da će napad proći mimo tradicionalnih odbrambenih sistema.
Da bi otkrili i sprečili slične napade, korisnicima se savetuje da budu oprezni i izbegavaju interakciju sa linkovima nepoznatih pošiljalaca, uključujući pozive da se pridruže WhatsApp grupama. Redovno proveravanje liste uređaja povezanih sa WhatsApp nalogom i odjavljivanje sa nepoznatih ili nekorišćenih uređaja takođe pomaže da se kriminalci drže podalje.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade