SAD dodale Kaspersky na listu pretnji po nacionalnu bezbednost, Kaspersky kaže da je u pitanju politička odluka

Vesti, 28.03.2022, 10:30 AM

SAD dodale Kaspersky na listu pretnji po nacionalnu bezbednost, Kaspersky kaže da je u pitanju politička odluka

Ruski proizvođač antivirusnog softvera Kaspersky objavio je saopštenje u kome se kaže da je kompanija razočarana odlukom američke Federalne komisije za komunikacije (FCC) da zabrani korišćenje federalnih subvencija za kupovinu proizvoda i usluga kompanije Kaspersky.

„Ova odluka nije zasnovana ni na kakvoj tehničkoj proceni Kaspersky proizvoda, za koju se kompanija kontinuirano zalaže, već je doneta na političkim osnovama.”

Naime, američka Federalna komisija za komunikacije u petak je dodala rusku kompaniju Kaspersky Lab na listu kompanija koje predstavljaju „neprihvatljiv rizik po nacionalnu bezbednost” zemlje.

Ova odluka odnosi se na proizvode, rešenja i usluge kompanije Kaspersky i sve povezane kompanije, uključujući podružnice ili filijale.

FCC-ovoj listi dodati su i kineski državni provajderi usluga mobilne telefonije China Mobile International USA i China Telecom Americas.

Odluka je doneta u skladu sa zahtevima Zakona o sigurnim i pouzdanim komunikacionim mrežama iz 2019. godine.

Dodavanje ovih kompanija na pomenutu listu znači da im je zabranjeno da primaju podršku preko FCC-ovog Fonda univerzalnih usluga.

FCC je saopštio da je odluka doneta u skladu sa Obavezujućom operativnom direktivom (BOD) koju je izdalo Ministarstvo za unutrašnju bezbednost 11. septembra 2017. a kojom je saveznim agencijama zabranjeno da koriste proizvode brenda Kaspersky u svojim informacionim sistemima.

Kaspersky kaže da je odluka američke vlade iz 2017. bila neustavna, zasnovana na nepotkrepljenim tvrdnjama i da nije bilo bilo kakvih javnih dokaza koji bi opravdali zabranu koja je bila osnova za odluku koju je FCC donela u petak koja je, prema kompaniji, „odgovor na geopolitičku klimu a ne sveobuhvatna procena integriteta proizvoda i usluga kompanije".

„Kaspersky će nastaviti da uverava svoje partnere i kupce u kvalitet i integritet svojih proizvoda i ostaje spreman da sarađuje sa agencijama američke vlade kako bi rešio probleme FCC-a i svih drugih regulatornih agencija”, navodi se u saopštenju ruske kompanije. Kompanija je naglasila da „nema nikakve veze ni sa jednom vladom, uključujući i rusku”.

„Nijedan dokaz o upotrebi ili zloupotrebi kompanije Kaspersky u zlonamerne svrhe nikada nije otkriven i dokazan u dvadesetpetogodišnjoj istoriji kompanije, uprkos nebrojenim pokušajima da se to učini“, izjavio je ranije osnivač kompanije Jevgenij Kasperski.

Ovo je prvi put da je jedna ruska kompanija dodata na listu kojom su dominirale kineske telekomunikacione kompanije.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Besplatna horor igra na Steamu pretvorila se u horor za igrače: malver krao lozinke i podatke iz kripto novčanika

Besplatna horor igra na Steamu pretvorila se u horor za igrače: malver krao lozinke i podatke iz kripto novčanika

Besplatna horor igra Beyond The Dark uklonjena je sa Steama nakon što su korisnici otkrili da je sadržala malver za krađu lozinki, podataka iz preg... Dalje

Ugašen servis za digitalno potpisivanje malvera koji je zloupotrebljavao Microsoftovu platformu

Ugašen servis za digitalno potpisivanje malvera koji je zloupotrebljavao Microsoftovu platformu

Microsoft je saopštio da je ugasio malware-signing-as-a-service (MSaaS) operaciju koja je zloupotrebljavala kompanijin Artifact Signing servis za gen... Dalje

MiniPlasma: stara ranjivost Windowsa ponovo aktuelna

MiniPlasma: stara ranjivost Windowsa ponovo aktuelna

Istraživač bezbednosti poznat pod pseudonimom Nightmare-Eclipse objavio je proof-of-concept exploit pod nazivom MiniPlasma, koji omogućava napadač... Dalje

Hakovan sajt popularnog JDownloadera, korisnici preuzimali trojanizovane instalere

Hakovan sajt popularnog JDownloadera, korisnici preuzimali trojanizovane instalere

Popularni menadžer za preuzimanje JDownloader nakratko je postao kanal za distribuciju malvera nakon što su napadači kompromitovali zvanični sajt ... Dalje

Nova tužba protiv OpenAI: ChatGPT deli korisničke podatke sa Googleom i Metom?

Nova tužba protiv OpenAI: ChatGPT deli korisničke podatke sa Googleom i Metom?

Protiv kompanije OpenAI podneta je nova kolektivna tužba u kojoj se tvrdi da ChatGPT deli korisničke upite, email adrese i identifikatore korisnika ... Dalje