SAD planiraju sankcije protiv Rusije kao odmazdu za sajber napade
Vesti, 15.04.2021, 10:00 AM

Američka vlada navodno planira uvođenje niza sankcija protiv Rusije kao odmazdu za sajber napade na SAD, ali i zbog navodnog mešanja u predsedničke izbore 2020. godine.
Kako izveštava BBC, sankcije koje se očekuju već danas, će se primenjivati na više od 30 ruskih entiteta a uključuju i proterivanje najmanje 10 osoba iz SAD, među kojima će navodno biti i diplomata.
Očekuje se i da će administracija američkog predsednika Džoa Bajdena od juna izdati naredbu kojom će američkim finansijskim institucijama biti zabranjena kupovina obveznica denominovanih u rubljama.
Sankcije dolaze u trenutku kada su američko-ruski odnosi “napeti”. U telefonskom razgovoru sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom koji je obavljen u utorak, američki predsednik Bajden je rekao da će SAD “delovati snažno” u odbrani svojih nacionalnih interesa.
Bajden je takođe predložio sastanak sa Putinom „u trećoj zemlji“.
Prošle godine otkriveno je hakovanje softvera SolarWinds koje je napadačima obezbedilo pristup računarskim mrežama 18.000 američkih vladinih agencija i privatnih kompanija.
Američki obaveštajni zvaničnici veruju da iza napada stoji Rusija. Hakeri su dobili pristup podacima nekoliko američkih državnih institucija, uključujući Ministarstvo finansija, Ministarstvo pravde i Stejt department.
Predsednik Microsofta Bred Smit rekao je u februaru da je hakovanje SolarWindsa “najveći i najsofisticiraniji napad koji je svet ikada video”.
SAD su takođe javno upozorile Rusiju zbog agresivnih akcija u Ukrajini. Rusija navodno pojačava svoje vojno prisustvo na istočnoj granici Ukrajine.
„Neprijateljstvo i nepredvidivost američkih postupaka primorava nas da budemo spremni za najgore scenarije“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima prošle nedelje, predviđajući nove američke sankcije.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade