Sajber kriminalci koriste Windows 11 kao mamac za širenje malvera
Vesti, 06.09.2021, 12:00 PM

Oslanjajući se na jednostavan recept koji se mnogo puta pokazao uspešnim, sajber kriminalci su nedavno počeli sa širenjem malvera koristeći Windows 11 kao mamac za potencijalne žrtve koje treba da aktiviraju zlonamerni kod u Microsoft Word dokumentima.
Istraživači iz kompanije Anomali koji su analizirali ove napade smatraju da iza njih stoji grupa FIN7, takođe poznata i pod nazivima Carbanak i Navigator, koja je specijalizovana za krađu podataka o platnim karticama.
Grupa je iskoristila interesovanje koje je izazvalo sledeće izdanje Microsoftovog operativnog sistema.
Otvaranje Microsoft Word dokumenata u kojima je sakriven zlonamerni kod pokreće preuzimanje JavaScript backdoora koji omogućava napadačima da isporučuju payload koji žele.
Istraživači koji su analizirali šest takvih dokumenata kažu da je pomenuti backdoor varijacija backdoora koji grupa FIN7 koristi od 2018. godine.
Nazivi dokumenata ukazuju da su napadi počeli krajem juna, u vreme kada su i vesti o Windowsu 11 postale učestale.
Pretpostavlja se da su maliciozni fajlovi isporučivani putem elektronske pošte. Dokumenti sadrže slike Windowsa 11 sa tekstom koji treba da ubedi primaoca da omogući makro sadržaj.
Tvrdnja da je dokument napravljen na Window 11 Alpha treba da navede primaoca da poveruje da postoji problem kompatibilnosti koji sprečava pristup sadržaju i da sledi instrukcije za otklanjanje problema.
Ako korisnik nasedne na to, aktiviraće maliciozni VBA makro koji su sajber kriminalci postavili u dokument.
Zanimljivo je da otkrivanje određenog jezika (ruski, ukrajinski, moldavski, slovački, slovenački, estonski, srpski) zaustavlja zlonamernu aktivnost.
Grupa FIN7 postoji od 2013. godine, ali je postala poznata tek 2015. godine. Neki članovi grupe su uhapšeni i osuđeni, ali se neki napadi i malveri pripisuju grupi čak i nakon 2018. godine, kada je uhapšeno nekoliko članova grupe.
Grupa je specijalizovana za krađu podataka o platnim karticama korisnika raznih kompanija. Njihovi napadi su samo u SAD prouzrokovali gubitke od više milijadri dolara, gde je FIN7 ukrao podatke više od 20 miliona platnih kartica korišćenih na više od 6500 POS terminala za plaćanje karticama.
Foto: Anomali

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade