Sajber-špijuni traže informacije o vakcini i metodama lečenja Covid-19
Vesti, 07.05.2020, 09:00 AM

Zdravstvene organizacije i farmaceutske kompanije mete su hakera povezanih sa raznim vladama koje pokušavaju da prikupe obaveštajne podatke i informacije o istraživanjima o korona virusu, upozorile su američka Agencija za sajber bezbednost i bezbednost infrastrukture (CISA) i britanski Nacionalni centar za sajber bezbednost (NCSC).
CISA i NCSC “trenutno istražuju brojne incidente u kojima akteri pretnji ciljaju farmaceutske kompanije, medicinske istraživačke organizacije i univerzitete”, navodi se u zajedničkom saopštenju agencija koje nisu uprle prstom ni u jednu vladu konkretno.
APT grupe (Advanced persistent threat), kako su nazivaju hakeri iza kojih stoje države, skeniraju veb sajtove ciljanih kompanija tražeći slabosti koje bi mogli da iskoristili, kaže se u upozorenju CISA i NCSC. Hakeri su u napadima na zdravstvene organizacije u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji i drugim zemljama takođe koristili tehniku koja podrazumeva isprobavanje često korišćenih lozinki sve dok jedna od njih ne “proradi”.
CISA i NCSC tvrde da su obaveštajne agencije više vlada koristile svoje kapacitete kako bi pokušale da steknu prednost u odgovoru na pandemiju.
Prošlog meseca kompanija FireEye objavila je da su hakeri povezani sa vijetnamskom vladom pokušali da prikupe informacije o kineskom odgovoru na virus ciljajući lokalnu vladu Vuhana, kineskog grada u kome se virus prvi put pojavio. Vijetnamska vlada je negirala ove optužbe.
Takođe postoji dovoljno dokaza da su APT grupe pokušale da se infiltriraju u računarske sisteme Svetske zdravstvene organizacije. Hakeri koji rade za iransku vladu pokušali su da upadnu u email naloge SZO, objavio je Rojters prošlog meseca.
I kriminalci i špijuni prilagodili su svoje mamce kako bi iskoristili strah od virusa. U prethodnom upozorenju CISA i NCSC ukazano je na sve veći broj sajber-kriminalaca koji koriste pandemiju i traže slabosti softvera za daljinski pristup koji ljudi koriste za rad od kuće.
Kako će rad na vakcini za SARS-CoV-2 potrajati, medicinske istraživačke organizacije će i dalje biti meta sajber-špijuna, upozorile su CISA i NCSC.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade