Smart App Control u Windows 11 proširio asortiman potencijalno opasnih fajlova koje blokira

Vesti, 05.08.2022, 09:00 AM

Smart App Control u Windows 11 proširio asortiman potencijalno opasnih fajlova koje blokira

Smart App Control, pametni mehanizam za kontrolu aplikacija koji je debitovao u operativnom sistemu Windows 11, blokira pokretanje zlonamernih, nepouzdanih ili nepotpisanih aplikacija na Windows uređajima. Nakon nekoliko meseci razvoja u programu Insajder, nova sigurnosna funkcija dobila je nove mogućnosti blokiranja zlonamernih fajlova.

Smart App Control (SAC) je debitovao u martovskoj verziji 22567 na Dev Channel. Funkcija je odgovorna za blokiranje potencijalno opasnih aplikacija, a sada je njen asortiman blokiranih fajlova značajno proširen.

Kako je objavio Dejvid Veston, potpredsednik za bezbednost OS i preduzeća u Microsoftu, inteligentna kontrola aplikacija sada blokira potencijalno opasne iso i lnk fajlove. Pored toga, i .appref-ms, .bat, .cmd, .chm, .cpl, .js, .jse, .msc, .msp, .reg, .vbe, .vbs, .vsf, IMG, VHD i VHDX fajlovi mogu biti blokirani.

Veston kaže da je SAC „veliko poboljšanje bezbednosnog modela Windowsa 11“, dizajnirano da omogući otvaranje samo sigurnih i pouzdanih aplikacija. On je takođe rekao da će „uređaji koji koriste prethodne verzije operativnog sistema Windows 11 morati da se resetuju i da imaju čistu instalaciju Windowsa 11 da bi iskoristili ovu funkciju.

Kada se blokira opasni fajl pomoću SAC-a, sistem će otvoriti dijalog sa sledećom porukom: „Smart App Control blokirao je aplikaciju koja možda nije bezbedna. Ovaj fajl je blokiran jer fajlovi ovog tipa sa interneta mogu biti opasni.“

SAC sprečava da se ovi fajlovi otvore automatski, dajući korisnicima izbor da li žele da rizikuju.

Treba napomenuti da Microsoft trenutno ne navodi sve formate koje SAC blokira, verovatno zato što je mehanizam tek testiran sa Insajderima i još uvek nije dostupan svima.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Hakeri zloupotrebljavaju Google Ads i Claude AI za širenje MacSync malvera

Hakeri zloupotrebljavaju Google Ads i Claude AI za širenje MacSync malvera

Istraživači iz Moonlock Lab-a otkrili su novu ClickFix kampanju u kojoj napadači koriste kompromitovane Google Ads naloge i lažne Claude AI vodič... Dalje

Apple sa iOS 26.3 zakrpio ranjivost iskorišćenu u ciljanim hakerskim napadima

Apple sa iOS 26.3 zakrpio ranjivost iskorišćenu u ciljanim hakerskim napadima

Apple je objavio bezbednosna ažuriranja za čitavu svoju liniju proizvoda, uključujući iOS, iPadOS, macOS, tvOS, watchOS i visionOS, kako bi otklon... Dalje

Lažne AI ekstenzije za Chrome špijuniraju korisnike

Lažne AI ekstenzije za Chrome špijuniraju korisnike

Istraživači kompanije LayerX otkrili su zlonamernih 30 Chrome ekstenzija, maskiranih kao AI asistenti, koje su instalirane više od 260.000 puta. Ek... Dalje

Discord će sve korisnike tretirati kao maloletne dok ne prođu proces verifikacije uzrasta

Discord će sve korisnike tretirati kao maloletne dok ne prođu proces verifikacije uzrasta

Platforma Discord najavila je novu bezbednosnu politiku prema kojoj će svi korisnici, podrazumevano, biti tretirani kao tinejdžeri dok ne prođu pro... Dalje

AgreeToSteal: otkriven prvi zlonamerni Outlook dodatak koji je ukrao više od 4.000 kredencijala

AgreeToSteal: otkriven prvi zlonamerni Outlook dodatak koji je ukrao više od 4.000 kredencijala

Istraživači bezbednosti otkrili su prvi poznati zlonamerni dodatak za Microsoft Outlook koji je distribuiran preko Microsoftove prodavnice. Incident... Dalje