Srbija među najbezbednijim veb destinacijama u svetu
Vesti, 19.05.2011, 12:02 PM
Prema najnovijem izveštaju Kaspersky Laboratorije (Q1/2011 Malware Report [PDF 966 KB] ) u kome su predstavljeni statistički podaci koji se odnose na prvi kvartal tekuće godine i koji su dobijeni učešćem korisnika Kaspersky Network Security iz 213 zemalja širom sveta, Srbija se nalazi među pet najbezbednijih zemalja kada je reč o surfovanju internetom, pored Japana, Nemačke, Češke i Luksemburga.
Nasuprot tome, internet korisnici u Rusiji i Omanu suočeni su sa najvećim rizikom od infekcije računara. Svaki drugi računar (49%) u ove dve zemlje bio je tokom prva tri meseca 2011. godine meta napada sa interneta. Ostale visokorizične veb destinacije su Irak, Belorusija, Jermenija, Azejrbedžan i Kazahstan.
Čak 89% veb sajtova koji hostuju maliciozni softver otkriveno je u svega 10 zemalja sveta. SAD se i dalje nalaze u vrhu liste zemalja sa najviše veb sajtova koji hostuju štetne programe. Štaviše, broj sajtova koji hostuju takav sadržaj u SAD je porastao je za 1,7% u ovom periodu. Vrlo često je reč o legitmnim veb sajtovima koji su kompromitovani i koji sada hostuju maliciozan sadržaj.
Za razliku od situacije u SAD, broj sajtova koji hostuju štetan kod u Nemačkoj i Kini nastavlja da opada, zajedno sa obimom napada koji dolaze sa interneta iz ove dve zemlje.
Tokom prva tri meseca 2011. godine, blokirano je 254 932 299 napada koji su došli sa interneta i 412 790 509 pokušaja lokalnih infekcija kompjutera korisnika koji se nalaze u Kaspersky Security Network.
Kada je reča o ranjivostim programa, među 10 vodećih proizvođača softvera samo jedno mesto pripada kompaniji Microsoft, čiji se program MS Office sa svojom ranjivošću nalazi na 8. mestu ove liste. Ranjivosti u softverskim proizvodima kompanije Adobe zauzimaju pet mesta na listi, uključujući i prve tri čelne pozicije.
Statististički podaci dobijeni od kompjutera koji pripadaju KSN pretplatnicima pokazuje da su kompjuteri korisnika u razvijenim zemljama pod najvećim rizikom od lokalnih i internet infekcija. Upliv informacionih tehnologija u razvijenim zemljama pokazuje tendenciju ubrzanog rasta, što nije uvek praćeno adekvatnim razvojem svesti o IT bezbednosti, kaže Jurij Namestnikov, autor ovog izveštaja.
Najnapredniji među Trojanskim programima, poput TDSS, Sinowal, Zbot i drugi, primarno pogađaju kompjuterske korisnike u razvijenim zemljama, uključujući SAD, Nemačku, Veliku Britaniju, Italiju, Francusku i Španiju. U svim ovim zemljama, kompjuteri korisnika su digitalni novčanici za kojima tragaju sajber-kriminalci.
Više informacija o ovome možete naći i na internet stranici www.securelist.com/en
Izdvojeno
Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima
Brojne istaknute novinske kuće i društvene mreže kao što su New York Times, Wired i Instagram odbile su Appleov trening AI modela sa njihovim poda... Dalje
Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu
Istraživači sajber bezbednosti otkrili su novi malver koji koristi Google tabele kao mehanizam za komandu i kontrolu (C2). U kampanji, koju je 5. av... Dalje
Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju
Googleovi istraživači sajber bezbednosti su razotkrili napade u kojima su hakeri koristili sada zakrpljene ranjivosti u Apple Safari i Google Chrome... Dalje
Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije
Motivi koji stoje iza većine hakerskih napada su novac, krađa podataka, ucena ili sajber špijunaža. Međutim, dešava se da neki hakeri imaju lič... Dalje
Produžen pritvor osnivaču Telegrama
Francuski sud je produžo pritvor osnivaču Telegrama, rođenom u Rusiji, Pavelu Durovu (39), nakon hapšenja na pariskom aerodromu zbog navodnih prek... Dalje
Pratite nas
Nagrade