Stručnjaci upozoravaju na talas lažnih DeepSeek sajtova koji kradu podatke za prijavljivanje i kriptovalutu
Vesti, 10.02.2025, 09:30 AM

Desetine lažnih DeepSeek veb sajtova koriste se za krađu kriptovaluta, phishing i prevare, upozorava Bitdefender.
Istraživač Dominik Alvijeri otkrio je prošle nedelje više od 50 takvih sajtova, ali i više od 1.000 neaktivnih domena koji se verovatno pripremaju za uključivanje u istu prevaru.
Hakeri koriste različite mehanizme na lažnim DeepSeek sajtovima, uključujući phishing, krađu kriptovaluta i druge vrste prevara.
Prema Alvierijevim nalazima, neki lažni veb sajtovi, kao što je deepseek-login[.]com, hostuju se na domenima koji mogu da prevare posetioce da predaju prevarantima svoje podatke za prijavu.
Međutim, lov na ove podatke je samo vrh ledenog brega. Neki lažni DeepSeek sajtovi prazne novčanike za kriptovalute, neki se koriste za promovisanje prevara sa tokenima, a treći nude DeepSeek aplikacije za koje se veruje da sadrže malver.
Iako je lako primetiti da su neki DeepSeek sajtovi lažni, drugi su zabrinjavajuće ubedljive replike koje bi mogle prevariti čak i najopreznije.
Učestalost sajtova koji su kopije DeepSeeka se povećava, a primećena su i značajna poboljšanja u kvalitetu kopija iz nedelje u nedelju.
Prema Alvijerijevim rečima, nekoliko članova zajednice sajber bezbednosti, uključujući i njega samog, uspelo je da ugasi neke od lažnih veb sajtova, ali su se novi pojavili samo dan kasnije.
I kompanije ESET i Cyble takođe su otkrile brojne lažne DeepSeek sajtove.
Cyble je upozorio na lažne veb sajtove koji obmanjuju posetioce da povežu svoje novčanike za kriptovalute, što omogućava napadačima da ukradu kriptovalutu od žrtava. Ovi napadi uključuju prevaru u kojoj se od žrtava traži da skeniraju QR kodove. Ista firma je takođe primetila lažne DeepSeek veb sajtove koji promovišu investicione prevare, a neki tvrde da nude akcije DeepSeeka.

Izdvojeno
Komercijalni špijunski softver Graphite korišćen za napade na iPhone uređaje novinara u Evropi

Forenzička istraga Citizen Lab-a otkrila je da je Paragonov softver za špijunažu Graphite korišćen u napadima bez klika koji su ciljali Apple iOS... Dalje
Kako Microsoft 365 Copilot hakerima može otkriti vaše tajne podatke
.jpg)
Firma za sajber bezbednost Aim Labs otkrila je ozbiljan bezbednosni problem, nazvan EchoLeak, koji pogađa Microsoft 365 (M365) Copilot. Ova greška j... Dalje
Evropol upozorava da potražnja kriminalaca za ukradenim podacima „vrtoglavo raste“

Evropol upozorava da porast potražnje za ukradenim podacima na hakerskim forumima podstiče ekonomiju sajber kriminala izgrađenu na prevarama, ranso... Dalje
Kako sajber kriminalci zloupotrebljavaju ChatGPT u prevarama

OpenAI je otkrio da se aktivno bori protiv široko rasprostranjene zloupotrebe svojih AI alata od strane kriminalnih grupa iz zemalja poput Kine, Rusi... Dalje
Otkriven opasni malver u varalicama za igre
.jpg)
Unit 42 Palo Alto Networks-a upozorava na Windows malver koji se distribuira putem paketa za varanje u igrama. Reč je o malver Blitz koji je prvi put... Dalje
Pratite nas
Nagrade