Stručnjaci upozoravaju: papinu aplikaciju za pametnu brojanicu ''Klikom do molitve'' lako je hakovati
Vesti, 21.10.2019, 11:30 AM

Tehnologija iza koje stoji katolička crkva, elektonska brojanica, je nebezbedna, tvrde istraživači britanske firme Fidus Information Security. Brojanicu je, prema njihovim rečima, lako hakovati i iz nje je moguće izvuči privatne podatke korisnika.
Pametna brojanica eRosary puštena je u prodaju prošle nedelje, a za nju je potrebno izdvojiti 109 dolara. Sastoji se od deset kuglica, napravljenih od ahata ili hematita i metalnog krsta koji detektuje pokrete. Može se nositi kao narukvica, a aktivira se kada rukom u kojoj držite brojanicu napravite pokret u obliku krsta.
Ona se može povezati sa aplikacijom za iOS i Android koja je nazvana “Klikom do molitve”, koja se aktivira kada se napravi pokret krsta. Aplikacija predlaže korisniku molitve, a takođe može biti konfigurisana tako da podseća vernika kada je vreme za mali razgovor sa Bogom.
Međutim, istraživači iz Fidusa kažu da su za samo 10 minuta otkrili da brojanica ima neke “goruće probleme”.
Prvi problem je što kada instalirate aplikaciju “Klikom do molitve”, od vas se traži da napravite nalog. Nalog je zaštićen četvorocifrenim PIN-om. To je prema rečima istraživača lako hakovati, jer vam daje mogućnost neograničenog broja pokušaja, a nema mehanizma da se ti pokušaji uspore ili zaustave.
Drugi problem je greška u kodu aplikacije zbog koje je moguće ukrasti PIN kod koji u čitljivom obliku može stići na email adresu napadača.
Iako nalozi vernika ne čuvaju neke posebno osetljive informacije, kao što su finansijske informacije, ipak sadrže neke informacije koje mogu identifikovati korisnika.
Sveštenik Frederik Fornos, direktor “Papine svetske molitvene mreže”, rekao je da su oni odmah reagovali čim ih je Fidus upozorio na slabosti njihove aplikacije, i da su ispravili propuste u roku od 24 sata.
Mešutim, iz Fidusa kažu da su vatikanski programeri zaista popravili softver ali na vrlo “zbunjujući način”. Više ne možete da izvučete PIN, ali nema zaštite od “brute forcinga”.
S obzirom da je brojanica tek puštena u prodaju, broj korisnika je relativno mali. Prema podacima iz Play prodavnice reč je o nekoliko hiljada ljudi. Ipak, dok Vatikan ne popravi greške, vernici bi trebalo da se drže tradicionalnog načina molitve.

Izdvojeno
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade