Supermen, najopasniji superheroj internet pretrage
Vesti, 17.07.2014, 10:58 AM

Ako na internetu tražite Supermena i to koristeći ključne reči “Superman”, “Superman and free app”, “Superman and free torrent download”, “Superman and watch”, “Superman and online”, imate 16,5% šanse da završite na nebezbednom sajtu na kome će vas sačekati neka pretnja (spyware, adware, spam, fišing, virus ili neki drugi malver), otkriva najnoviji izveštaj kompanije McAfee koji sadrži listu najopasnijih superheroja za one koji surfuju internetom.
Na McAfeejevoj listi nalaze se popularni superheroji čija su imena na internetu skopčana sa rizikom posete inficiranim web sajtovima. Istraživači kompanije McAfee koja je sada u vlasništvu Intela tražili su maliciozne linkove, malvere i sajtove sa malicioznim programima koji su dizajnirani za krađu lozinki i drugih podatka korisnika.
Njihovo istraživanje je otkrilo da je Supermen najopasnije ime superheroja u pretrazi, a na drugom mestu McAfeejeve liste je Tor, sa kojim imate 16,35% šanse da završite na nekom malicioznom sajtu. Za njim slede Čudesna žena (Wonder Woman) i Akvamen koji dele treće mesto sa 15,7% rizika.
Evo kakav je poredak na McAfeejevoj top 10 listi superheroja:
Milioni ljudi traže na internetu trejlere filmova o superherojima, oficijelne web sajtove, igre i fan sajtove, i tako nesvesno sebe i svoj računar dovode u opasnost.
Dok tražite vaše omiljene superheroje na internetu, morate imati na umu da sajber kriminalci koriste njihovu popularnost za napade na korisnike interneta koji su u potrazi za više informacija o svojim omiljenim likovima iz stripova i filmova.
Da biste bili bezbedni kada na internetu tragate za omiljenim superherojima, poslušajte savete stručnjaka iz kompanije McAfee:
- Budite oprezni. Kriminalci često koriste trikove da bi njihovi web sajtovi dospeli na prvu stranicu pretrage, tako da morate biti oprezni ako naiđete na link za besplatni sadržaj ili na ponudu koja zvuči suviše dobro da bi bila istinita.
- Ne preuzimajte “video plejere” ili .exe fajlove sa nepoznatih sajtova kojima kriminalci na svojim sajtovima često uslovljavaju korisnike da bi navodno mogli da gledaju ili preuzmu neki sadržaj sa regularnih sajtova.
- Izbegavajte besplatna preuzimanja, mogu vas skupo koštati.
- Proveravajte web adrese i tragajte za eventualnim greškama koje vam mogu ukazati da ste na nebezbednom sajtu a ne na sajtu koji ste nameravali da posetite.
- Zaštitite računare koje koriste vaša deca. Iz kompanije McAfee upozoravaju da su deca posebno ranjiva i da uređaji koje koriste deca moraju biti zaštićeni i firewallom i ažuriranim antivirusom.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade