Top 10 slavnih ličnosti – favoriti sajber-kriminalaca
Vesti, 23.08.2010, 00:28 AM
Kao i prosečan korisnik interneta, i sajber-kriminalci vole slavne ličnosti. Njihovi motivi su, istina, malo drugačiji od korisnika koji ukucavaju u pretraživače ključne reči vezane za imena poznatih glumaca, modela, sportista. Imajući ovo u vidu, sajber-kriminalci smatraju da su upravo slavne ličnosti idealan mamac koji internet korisnike može dovesti na maliciozni sajt.
Proizvođač antivirusnog softvera, McAfee, objavio je listu slavnih, među kojima ima sportista, muzičara, političara, komičara i holivudskih zvezda, koji se mogu smatrati najvećim “zagađivačima” pretrage. McAfee je analizu sproveo tokom jula meseca i ona okvirno pokazuje kolika je verovatnoća da ćete tragajući za informacijama kao što su fotografije, video sadržaj, screen saver-i ili wallpaper-i završiti na malicioznom sajtu.
Prvo mesto pripada glumici Cameron Diaz, koja je čelnu poziciju preuzela od koleginice Jessica Biel. Primera radi, ako pretražujete internet sa ključnim rečima “Cameron Diaz i screensavers”, 19% sajtova iz rezultata pretrage su maliciozni sajtovi.
U celini gledano, Julia Roberts donosi 9% rizika, ali ako su ključne reči “Julia Roberts i downloads”, šansa da ćete download-ovati fotografiju, wallpaper ili neki drugi fajl sa malware-om se povećava na 20%.
Jessica Biel je sa prošlogodišnjeg prvog pala na treće mesto, a rizik koji je vezan za njeno ime iznosi 9%, osim ako ne tražite screensaver sa njenim likom kada šanse da “pokupite” neki štetan program iznose 17%.
Ostatak liste izgleda ovako: Gisele Bündchen, Brad Pitt, Adriana Lima, Jennifer Love Hewitt, Nicole Kidman, Tom Cruise, Heidi Klum, Penelope Cruz, Anna Paquin, Maria Sharapova, Andy Roddick. Justin Bieber, tinejdžerska pop zvezda, čije se ime često zloupotrebljava u slične svrhe na Facebook-u nije se proslavio u ovom istraživanju, dospevši tek na 46. mesto liste.
Izdvojeno
Microsoft upozorava: lažno Zoom ažuriranje koristi se za napade na Mac korisnike
Microsoft je upozorio na novu kampanju severnokorejske hakerske grupe Sapphire Sleet koja koristi lažna Zoom ažuriranja za kompromitovanje Apple Mac... Dalje
Prevaranti koriste lažne FACEIT stranice za krađu Steam naloga
Istraživači kompanije Malwarebytes upozoravaju na novu prevaru usmerenu na igrače Counter-Strike 2 igre koja koristi lažne FACEIT stranice za kra... Dalje
Chrome ekstenzije prikupljale podatke korisnika uprkos tvrdnjama da to ne rade
Istraživači kompanije Socket otkrili su mrežu od 152 Chrome ekstenzije koje korisnicima nude animirane pozadine za nove tabove, dok istovremeno pri... Dalje
Lažni tutorijali na TikToku i Instagramu šire malver Vidarstealer
Sajber kriminalci sve češće koriste TikTok i Instagram Reels za širenje malvera, oslanjajući se na lažne tutorijale koji korisnicima obećavaju ... Dalje
Više od 400.000 uređaja zaraženo malverom skrivenim u piratskim igrama
Istraživači kompanije Malwarebytes upozoravaju na novu kampanju koja koristi piratske verzije popularnih PC igara za infekciju Windows računara. Pr... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





