Top 100 najgorih lozinki u 2017.: ''1235456'' je i dalje najpopularnija lozinka
Vesti, 28.12.2017, 01:00 AM

Drugu godinu zaredom, "123456" je najpopularnija lozinka među milionima lozinki koje su u tekstualnom formatu procurele na internetu posle napada na različite online servise.
Koristiti "123456" kao lozinku je loša ideja, ali ni druge lozinke koje su ušle u Top 100 najgorih lozinki u 2017. nisu ništa bolje - šta više, deluju zabrinjavajuće.
Neke od najpopularnijih lozinki očigledno pripadaju ljubiteljima sporta bez mnogo mašte koji veruju da će njihove online naloge moći da zaštite reči kao što su: football, baseball, soccer, hockey, Lakers, jordan23, golfer, Rangers, Yankees. Ljubitelje automobila odaju njihove lozinke koje su se takođe našle među najgorima: Mercedes, Corvette, Ferrari, Harley. Kakva su interesovanja onih koji su birali izraze kao što su "iloveou", "letmein", "whatever", "blahblah", na osnovu ovih lozinki nije lako pretpostaviti, ali su same lozinke predvidive i ne naročito teška zagonetka za sajber kriminalce.
Na listi dominiraju imena kao što su Robert, Metju, Džordan , Danijel, Endru, Andrea, Džošua, Džordž, Nikol, Hanter, Čelzi, Feniks, Amanda, Ešli, Džesika, Dženifer, Majk, Vilijem, Megi, Čarli i Martin.
Listu najgorih i najpopularnih lozinki sastavila je firma Splash Data, koja proizvodi softver za upravljanje lozinkama. Iz Splash Data kažu da je lista sastavljena na osnovu analize više od pet miliona korisničkih podataka među kojima su i lozinke.
"Upotreba bilo koje lozinke sa ove liste bi korisnike dovela u opasnost od krađe identiteta", rekao je portparol Splash Data na konferenciji za medije kojima je kompanija dostavila PDF dokument na dve stranice koji sadrži listu najčešće korišćenih lozinki.
Sajber kriminalci koriste iste podatke koje su analizirali stručnjaci firme Splash Data da bi napravili slične liste sa procurelim lozinkama, koje se zatim koriste za "brute-force" napade.
Osim procurelih termina koji se koriste kao lozinke, sajber kriminalci kreiraju varijacije bazirane na ovim terminima, koristeći za to jednostavne algoritme. To znači da ako dodate "1" ili neku kombinaciju karaktera na početak ili kraj termina iz rečnika, time vaš nalog neće biti bezbedniji.

Izdvojeno
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Pratite nas
Nagrade