Trojanac u elektronskom sistemu za kontrolu bespilotnih letelica je gejmerski keylogger
Vesti, 14.10.2011, 10:34 AM

Za Trojanca koji je protekle nedelje izazvao pravu pometnju zarazivši kompjuterske sisteme u američkoj vazduhoplovnoj bazi u Nevadi odakle se kontrolišu aktivnosti bespilotnih letelica na kraju se ispostavilo da je reč o bezazlenom keylogger malware-u koji se koristi za krađu lozinki potrebnih za pristup video igrama.
Početne spekulacije nagoveštavale su da je reč o ciljanom napadu osmišljenom sa ciljem remećenja aktivnosti bespilotnih letelica ili prikupljanja poverljivih podataka.
Neimenovani izvor američke vojske opisao je nepoznatog Trojanca kao malware koji je zarazio zaštićene i nezaštićene kompjuterske sisteme koji se koriste za podršku sa zemlje bespilotnim letelicama ali koji nije imao direktnog uticaja na njihove aktivnosti.
S obzirom da su takvi sistemi izolovani od eksternih mreža, zvaničnici američke vojske našli su se u veoma neprijatnom položaju jer moraju da objasne kako je uopšte došlo do infekcije ovako osetljivih sistema.
Pukovnik Ketlin Kuk iz komande vazduhoplovnih snaga kaže da je keylogger Trojanac u sisteme vazduhoplovne baze dospeo sa prenosivog diska.
“Smatrali smo da je važno da skinemo oznaku poverljivosti sa pojedinih informacija koje su u vezi ovog događaja kako bismo uverili javnost da otkriveni i izolovani virus ne predstavlja pretnju za našu misiju i da kontrola daljinskog pilotiranja nikada nije bila dovedena u pitanje,” kaže pukovnica Kuk.
Američke vojne snage imaju neslavnu istoriju koja beleži ne mali broj incidenata koji su u vezi prenosivih uređaja. Tako se 2008. godine u američkom ministarstvu odbrane dogodio incident sa kompjuterskim crvom koji je potekao iz USB flash diska, što je na kraju rezultiralo zabranom korišćenja ovih diskova. Nakon skandala sa WikiLeaks-om 2010. gdine kada je vojnik američke vojske koristio CD za kopiranje poverljivih diplomatskih dokumenata koji je potom poslao WikiLeaks-u, svi prenosivi mediji su zabranjenj u vazduhoplovstvu.
Najnoviji incident sa Trojancem u bazi u Nevadi pokazuje da je ljudski faktor uvek najslabija karika bezbednosti i da je neko u ovom slučaju našao način da zaobiđe ovu zabranu ili pak da postoje izuzeci kada je to dozvoljeno.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade