Tužba protiv Googlea zbog tajnog praćenja korisnika dok koriste ''privatni režim''
Vesti, 15.03.2021, 12:30 PM

Pokušaj Googlea da sud odbaci kolektivnu tužbu zbog prikupljanja podataka o aktivnostima korisnika na internetu nije uspeo.
Tri korisnika podnela su u junu prošle godine tužbu u kojoj se navodi da Google krši zakone o privatnosti nastavljajući da prati i prikuplja podatke o aktivnostima korisnika na internetu čak i kada koriste takozvani “režim bez arhiviranja” Chromea ili privatni režim u Safariju i drugim veb pregledačima.
Američki savezni sud je u petak odbio zahtev tehnološkog giganta za odbacivanje tužbe kojom tužitelji traže status kolektivne tužbe.
„Sud zaključuje da Google nije obavestio korisnike da kompanija učestvuje u navodnom prikupljanju podataka dok je korisnik u režimu privatnog pregledavanja“, navodi se u presudi.
Sa druge strane, Google je u svom zahtevu za odbacivanje tužbe naveo da korisnicima jasno stavlja do znanja da “anonimno” ne znači “nevidljivo” i da aktivnost korisnika tokom takve sesije može biti vidljiva veb sajtovima koje posećuju, kao i nezavisnim analitičkim i oglasnim servisima koje koriste posećeni veb sajtovi.
U tužbi, kojom se od Googlea i njegove matične kompanije Alphabet traži najmanje pet milijardi dolara, navodi se da kompanija tajno prikuplja podatke putem Google Analyticsa, Google Ad Managera, dodataka za veb pregledač i drugih aplikacija, uključujući mobilne aplikacije.
Google nije komentarisao presudu, ali je portparol kompanije Hoze Kastanjeda ranije izjavio da kompanija osporava ove navode, i da će se energično braniti od njih. On je rekao da Chromeov režim bez arhiviranja daje korisnicima mogućnost da pretražuju internet a da se njihova aktivnost ne beleži i ne čuva ni u pregledaču ni na uređaju. Međutim, on je podsetio da su svaki put kada otvore novu karticu bez arhiviranja, korisnici obavešteni da bi veb sajtovi mogli da prikupljaju informacije o njihovim aktivnostima tokom sesije.
Google je ranije ove godine rekao da ukida kolačiće za praćenje nezavisnih proizvođača i da ne planira da ih zameni nečim što može biti toliko invazivno iako će to uticati na poslovanje kompanije sa oglasima.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade