Twitter okršaj: Viber savetovao korisnicima da deinstaliraju NOD32, evo kako su odgovorili iz ESET-a
Vesti, 18.12.2014, 20:19 PM

Ako vam je promakla rasprava na Twitteru između kompanije ESET i Viber, evo detalja.
Instaliranje Vibera na računaru koji je zaštićen ESET-ovim NOD32 može da bude u najmanju ruku zbunjujuće, jer ovaj antivirus popularnu aplikaciju za razmenu poruka i video pozive označava kao “potencijalnu pretnju” prikazujući pop-up upozorenje o “potencijalno neželjenom programu”. U upozorenju koje prikazuje NOD32 tvrdi se da Viber instalira toolbar u Internet Exploreru, uz pitanje korisniku da li želi da nastavi proces instalacije.
Nije neobično da antivirusi označavaju na ovakav način svaku aplikaciju koja želi da instalira neželjene programe, i u ovom slučaju NOD32 radi istu stvar. I ranije se dešavalo da antivirusi potpuno legitimne programe označavaju kao pretnje. Šta više, NOD32 nije jedini antivirus koji desktop verziju Vibera označava kao potencijalno neželjeni program. Clam AntiVirus i Dr.Web je takođe označavaju kao sličnu pretnju. Ipak, ovaj slučaj je poseban zbog rasprave koja se povela na Twitteru.
Viber je, naime, objavio na Twitteru da je NOD 32 “buggy software”, savetujući korisnicima da ga deinstaliraju. Viberov tvit je sadržao i sliku pop-up upozorenja koje prikazuje NOD32 preko koje je su iz Vibera dodali hashtag #EsetSucks.
Izgleda da je to bilo previše za ESET. Na ovaj komentar iz Vibera koji su u ESET-u očigledno doživeli kao uvredu, odgovoreno je slikom na kojoj se nalazi instalacioni izvorni kod Vibera koji prikazuje detalje o skrivenim preuzimanjima i statistikama. Sliku je pratila i poruka upućena Viberu da je za ESET privatnost korisnika na prvom mestu, uz hashtag na kraju tvita #esetDOESNTsuck.
Okršaj na Twitteru za sada nema pobednika. Činjenica je da ESET ume da bezopasne aplikacije označava kao potencijalne pretnje. Činjenica je i da Viber ne instalira toolbar u Internet Exploreru. Ono što se vidi na slici koju je objavio ESET je “HTTPDownloadInSilent” , GET zahtev koji kompanije koriste da bi dobile obaveštenje o završenoj instalaciji bez greške ili da dobiju izveštaj u slučaju da je bilo greške, bez pojavljivanja poruka o grešci na korisničkom interfejsu. ESET je pogrešio u vezi slanja statistike aplikacije jer to rade sve tehnološke kompanije. To rade i browseri sa cookiesima koji su takođe “tiha statistika”.
I još jedno “ups” za ESET... ESET je objavio izvorni kod Viber installera zbog čega bi ESET mogao da ima probleme sa pravnim timom Vibera jer je Viberovim uslovima korišćenja tako nešto izričito zabranjeno.
Na ESET-ov odgovor iz Vibera nije bilo komentara. Ipak, dokaz koji je pružio ESET bio je dovoljan za neke ljubitelje antivirusa da deinstaliraju Viber ne samo sa računara već i sa svih drugih uređaja. I na Viberov tvit reakcija korisnika je bila slična.
Možda je najbolje bilo da je Viber ipak privatnim kanalima kontaktirao proizvođača antivirusa i tražio objašnjenje zašto NOD32 označava program kao potencijalnu pretnju. To je bio i način da objasne ESET-u deo koda aplikacije koji antivirus prepoznaje kao pretnju.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade