U američkom Ministarstvu trgovine zbog infekcije računara uništavali štampače, televizore i tastature

Vesti, 10.07.2013, 08:27 AM

U američkom Ministarstvu trgovine zbog infekcije računara uništavali štampače, televizore i tastature

Dobro je poznato da su vlasti Sjedinjenih Američkih Država zabrinute zbog mogućih razornih efekata koje sajber napadi mogu imati na njihove sisteme i infrastrukturu. Ipak, koliko su neke američke vladine agencije spremne da odu daleko kada je reč o bezbednosti računara pokazuje izveštaj glavnog inspektora američkog Ministarstva trgovine.

Kada je u decembru američki CERT (Computer Emergency Response Team) obavestio tim ministarstva nadležan za incidente koji su u vezi računara (CIRT, Computer Incident Response Team) da je na sistemima u ministarstvu otkriven problem i da je moguće da se radi o infekciji, Uprava za ekonomski razvoj ministarstva trgovine angažovala je konsultantsku firmu koja se bavi bezbednošću računara da proceni situaciju.

Posle dvonedeljne istrage, stručnjaci su procenili da je u većini slučajeva reč o lažno pozitivnim rezultatima. Oni su izneli stav da nema dokaza koji bi potvrdili prisustvo malvera kao ni dokaza o ciljanom napadu.

Ipak, šef informacionog sektora u upravi je zaključio da je rizik, ili potencijalni rizik od malvera ili zlonamernih aktivnosti neke države (kojih nije ni bilo), dovoljno veliki da iziskuje fizičko uništenje kompletne opreme, koja uključuje 170 000 dolara vredne desktop računare, tastature, televizore, kamere, štampače i miševe.

Uništavanje opreme je zaustavljeno kada je nestalo novca, ali su nadležni u upravi nameravali da unište i ostatak opreme vredne 3 miliona dolara onda kada im novčana sredstva budu na raspolaganju.

Glavni inspektor je zaključio da je sve ovo bilo nepotrebno, posebno zbog toga što je uprava potrošila 2,7 miliona dolara odnosno skoro polovinu svog budžeta za 2012. na ovu operaciju.

Ali nisu SAD jedina država u kojoj se donose ovako loše odluke. U aprilu je nemačko ministarstvo obrazovanja bacilo 170 računara samo zbog toga što su bili zaraženi poznatim malverom Conficker jer je ministarstvo zaključilo da će biti jeftinije da kupe nove računare nego da sa starih uklone malver.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni Gemini CLI i Claude Code sajtovi šire infostealer malvere

Lažni Gemini CLI i Claude Code sajtovi šire infostealer malvere

Istraživači kompanije EclecticIQ otkrili su novu kampanju u kojoj napadači koriste lažne sajtove koji se predstavljaju kao Google Gemini CLI i Ant... Dalje

Besplatna horor igra na Steamu pretvorila se u horor za igrače: malver krao lozinke i podatke iz kripto novčanika

Besplatna horor igra na Steamu pretvorila se u horor za igrače: malver krao lozinke i podatke iz kripto novčanika

Besplatna horor igra Beyond The Dark uklonjena je sa Steama nakon što su korisnici otkrili da je sadržala malver za krađu lozinki, podataka iz preg... Dalje

Ugašen servis za digitalno potpisivanje malvera koji je zloupotrebljavao Microsoftovu platformu

Ugašen servis za digitalno potpisivanje malvera koji je zloupotrebljavao Microsoftovu platformu

Microsoft je saopštio da je ugasio malware-signing-as-a-service (MSaaS) operaciju koja je zloupotrebljavala kompanijin Artifact Signing servis za gen... Dalje

MiniPlasma: stara ranjivost Windowsa ponovo aktuelna

MiniPlasma: stara ranjivost Windowsa ponovo aktuelna

Istraživač bezbednosti poznat pod pseudonimom Nightmare-Eclipse objavio je proof-of-concept exploit pod nazivom MiniPlasma, koji omogućava napadač... Dalje

Hakovan sajt popularnog JDownloadera, korisnici preuzimali trojanizovane instalere

Hakovan sajt popularnog JDownloadera, korisnici preuzimali trojanizovane instalere

Popularni menadžer za preuzimanje JDownloader nakratko je postao kanal za distribuciju malvera nakon što su napadači kompromitovali zvanični sajt ... Dalje