Ugašena bot mreža malvera koji je zarazio milione računara, Android telefona i IoT uređaja
Vesti, 20.06.2022, 11:30 AM

Američko Ministarstvo pravde objavilo je da je ugašena ruska bot mreža RSocks malvera koji je inficirao milione računara, Android pametnih telefona i IoT (Internet of Things) uređaja širom sveta.
U ovoj operaciji su učestovali FBI i policije Nemačke, Holandije i Velike Britanije, gde su se nalazili delovi infrastrukture botneta.
Bot mrežu čini grupa uređaja koje akteri pretnji mogu daljinski da kontrolišu da bi izvršili različite vrste napada, uključujući DDoS napade, rudarenje kriptovaluta i instalaciju dodatnog malvera.
Konkretno, RSocks je korišćen za pretvaranje otetih računara u proksi servere, što je omogućavalo korisnicima botneta da ih koriste za zlonamerne aktivnosti ili za maskiranje porekla napada tako da izgledaju kao da dolaze sa IP adresa inficiranih računara. Korišćenje proksi usluge otežava praćenje napadača, posebno kada IP adrese pripadaju ljudima koji nisu svesni da su njihovi uređaji hakovani.
RSocks je takođe promovisan kao šoping bot.
Agenti FBI počeli su da mapiraju infrastrukturu RSocksa još 2017. kada su kupili pristup velikom broju proksija.
Prema podacima Ministarstva pravde Sjedinjenih Država, cena pristupa kretala se od 30 dolara dnevno za 2.000 proksija do 200 dolara dnevno za 90.000 proksija.
U to vreme, istražitelji su identifikovali 325.000 kompromitovanih uređaja, od kojih se mnogi nalaze u Sjedinjenim Državama.
„Nekoliko velikih javnih i privatnih subjekata su žrtve botneta RSocks, uključujući univerzitet, hotel, televizijski studio i proizvođača elektronike, kao i kućna preduzeća i pojedince“, navodi se u saopštenju ministarstva.
Iako je bot mreža RSocks ozbiljno poremećena ovom akcijom, po svemu sudeći u ovoj policijskoj akciji niko nije uhapšen.
Botnet je stalna pretnja za loše zaštićene uređaje kao što su ruteri i drugi „pametni“ IoT uređaji povezani na internet koji se često zanemaruju i ostavljaju da rade bez nadzora tokom dužeg vremenskog perioda. Da bi zaštitili IoT uređaje, vlasnici uvek treba da zamene podrazumevanu lozinku jačom lozinkom, da instaliraju najnovija dostupna ažuriranja firmwarea i postave zasebnu mrežu za IoT, koji treba da budu izolovani od važnih uređaja.

Izdvojeno
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade