Univerzitet odgovorio na optužbe da je bio plaćen da pomogne FBI da hakuje Tor

Vesti, 24.11.2015, 00:30 AM

Univerzitet odgovorio na optužbe da je bio plaćen da pomogne FBI da hakuje Tor

Univerzitet Karnegi Melon je najzad objavio saopštenje u vezi nedavnih optužbi na račun naučnika zaposlenih na univerzitetu koji su prema tvrdnjama direktora Tor Projecta Rodžera Dingldajna pomogli da FBI razotkrije identitet nepoznatog broja korisnika Tora za koje se pretpostavljalo da su umešani u kriminalne aktivnosti na mračnom webu.

Izveštaji medija koji su preneli tvrdnje direktora Tor Projecta da su istraživači sa univerziteta bili plaćeni za taj posao u saopštenju su nazvani “netačnim”.

Kako je istaknuto u ovom saopštenju, u sastavu Univerziteta Karnegi Melon je Institut za softverski inženjering, istraživački i razvojni centar koji se finanisira iz federalnih izvora i koji je osnovan sa idejom da se bavi bezbednošću softvera i problemima inženjeringa softvera. Jedna od misija instituta je istraživanje i identifikacija ranjivosti u softveru i kompjuterskim mrežama sa ciljem da one budu uklonjene.

“Tokom svog rada, univerzitet s vremena na vreme odgovara na sudske pozive u kojima se zahtevaju informacije o izvršenim istraživanjima. Univerzitet se povinuje vladavini prava, u skladu sa izdatim sudskim pozivima i za to ne dobija nikakva sredstva.”

U ovom pažljivo sročenom saopštenju nije izričito rečeno da je u ovom slučaju univerzitet odgovorio na sudski poziv i nije eksplicitno rečeno da su oni izveli napad na Tor koji je rezultirao identifikacijom osumnjičenih za kriminal.

Isto saopštenje je objavio i Institut za softverski inženjering, koji je ustvari neprofitna ustanova koju je osnovalo američko Ministarstvo odbrane da bi se bavila njegovim softverom i potrebama koje se tiču sajber bezbednosti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

WhatsApp propust otkrio 3,5 milijardi brojeva korisnika širom sveta

WhatsApp propust otkrio 3,5 milijardi brojeva korisnika širom sveta

WhatsApp ima još jedan problem sa privatnošću - ovog puta zbog dizajna aplikacije. Kada je tim istraživača sa Univerziteta u Beču testirao funk... Dalje

Google objavio hitnu zakrpu za ranjivost u Chrome-u koja se koristi u napadima

Google objavio hitnu zakrpu za ranjivost u Chrome-u koja se koristi u napadima

Google je objavio hitnu bezbednosnu zakrpu za Chrome na računarima, nakon što je otkriveno da se jedna od ranjivosti verovatno već aktivno zloupotr... Dalje

Najnovija WhatsApp prevara: video poziv, panika i krađa novca

Najnovija WhatsApp prevara: video poziv, panika i krađa novca

ESET je objavio upozorenje o WhatsApp prevari u kojoj prevaranti koriste funkciju deljenja ekrana da bi ukrali novac i osetljive podatke korisnika. Ov... Dalje

Nova opcija na Google Mapama: zaštita od lažnih ocena i pokušaja ucene

Nova opcija na Google Mapama: zaštita od lažnih ocena i pokušaja ucene

Google je objavio da uvodi novu opciju za prijavljivanje pokušaja ucene putem lažnih negativnih recenzija na Google Mapama. Reč je o situacijama u ... Dalje

Najčešće korišćene lozinke u 2025.

Najčešće korišćene lozinke u 2025.

Novo istraživanje kompanije Comparitech otkriva da ljudi i dalje masovno koriste slabe lozinke poput „123456“, „admin“ i &bdq... Dalje